Planistyczne narzędzia urbanistyczne
Ramy polityki planistycznej w Polsce konstytuuje Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.), wyznaczająca katalog zadań oraz wiążące dokumenty dla systemu kształtowania przestrzeni. W pierwszych dniach lipca 2023 r. Sejm przekazał prezydentowi do podpisu Ustawę z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Dokument wieńczy fazę legislacyjną na ostatnim etapie parlamentarnych prac nad uchwaleniem reformy. Nowelizacja obowiązującej od 11 lipca 2003 r. u.p.z.p. niesie za sobą kompleksową reorganizację hierarchicznego systemu planistycznego. Jej efektem jest pakiet zmian legislacyjnych, a w konsekwencji największa na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat ingerencja w polską politykę planistyczną.
Wzmocnienie podsystemu wdrożeniowego
Najważniejszymi zmianami systemowymi, wynikającymi z reformy, są wzmocnienie podsystemu wdrożeniowego (realizacji polityki przestrzennej) oraz modyfikacja podsystemu operacyjnego (kształtowania polityki przestrzennej). Nowelizowana u.p.z.p. zakłada modyfikację nadrzędności wiążących dokumentów oraz wprowadza nowe narzędzia urbanistyczne, w tym o charakterze planistycznym.
Planistyczne narzędzia urbanistyczne obejmują zespół instrumentów prawnych służąc...