Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Planują kopalnię i elektrownię

Planują kopalnię i elektrownię
15.09.2008, o godz. 9:39
czas czytania: około 2 minut
0

Kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię w rejonie Gubina zamierzają postawić KWB Konin i poznańska Enea. Powstała już spółka - Przedsiębiorstwo Wydobywczo-Energetyczne Gubin. Jej władze zakładają również budowę elektrowni o mocy 1600 MW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Gigantyczna inwestycja objęłaby obszar dwóch gmin: Brodów i Gubina. Dla nich oznaczałoby to roczny dochód 50-70 mln zł (dziś budżet Brodów to 8 mln zł). Tyle że trzeba by wysiedlić 11 wsi. – Co mi po tych milionach? Komu ja je dam, skoro w zamian za nie wszystkim spakuję walizki? – sprzeciwia się Zbigniew Wilkowiecki, wójt Brodów. – Na tych wsiach mieszka 2 tys. ludzi. To nasza mała ojczyzna. Nie pozwolę, by nagle przestała istnieć – deklaruje Wilkowiecki. Górniczą inwestycję chętnie przyjąłby natomiast wójt Gubina Edward Aksamitowski. Musimy zdecydować, czy rozwijamy przemysł i popychamy tę gminę do przodu? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna – wyjaśnia. – Kopalnia to szansa, a nie zagrożenie – mówi "Gazecie" Włodzimierz Kula, poseł PO z górniczego Bełchatowa.

Andrzej Kassenberg, prezes warszawskiego Instytutu na rzecz Ekorozwoju, przekonuje, że zamiast budować elektrownie, lepiekj skupić się na oszczędzaniu energii:

„Polska to kraj, który mimo znacznych postępów nadal marnotrawi energię. Jesteśmy dwa-trzy razy mniej efektywni niż Europa Zachodnia. Powinniśmy stawiać na oszczędzanie, i to od zaraz. To najtańsze rozwiązanie. Oszczędność energii równej 2000 MW to rozwiązanie tańsze o kilka razy niż elektrownia gazowa, kilkanaście razy tańsza niż węglowa i ponad 20 razy tańsza niż elektrownia atomowa. Oszczędzanie energii to także korzyść dla gmin, termomodernizacja daje również miejsca pracy. Druga sprawa to rozwój energetyki odnawialnej, a na jej bazie lokalnych systemów energetycznych. Można budować takie lokalne systemy wykorzystujące energetykę wiatrową, opartą na biomasie, biogazie, słońcu czy wodzie. Są to konkretne inwestycje w gminie, do których można wykorzystać środki UE. Obecnie w Polsce energetyka odnawialna to ponad 7 proc. energii finalnej, a możliwości sięgają 20 proc. To jest kierunek, na którym gminy mogą zrobić wiele, rozwijając przedsiębiorczość temu służącą i uzyskiwać korzyści finansowe” – mówi Kassenberg w „Gazecie Wyborczej”.

źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024