Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Plany rządu dot. PPWR budzą ogromny niepokój

Plany rządu dot. PPWR budzą ogromny niepokój
Cza
24.04.2023, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
0

Publikujemy stanowisko stowarzyszenia „Polski Recykling”, które z ogromnym zaniepokojeniem przyjęło postawę rządu dot. prolongaty wprowadzenia rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie w opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR – Packaging and Packaging Waste Regulation).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Rządowe stanowisko zostało zaprezentowane na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej przez sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdobę. Poinformował on, że rząd rozważa prolongowanie o kolejne 5 lat terminu wprowadzenia rozporządzenia Komisji Europejskiej ws. opakowań i odpadów opakowaniowych.

Najcięższy kryzys od 2008

– Branży recyklingu, w tym małym i średnim przedsiębiorcom, trudno zrozumieć takie stanowisko rządu, szczególnie biorąc pod uwagę, że unijne rozporządzenie ostatecznie będzie musiało zostać wdrożone we wszystkich krajach UE – i to bez możliwości wprowadzenia poprawek na poziomie krajowym – komentuje Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Jak podkreśla, kierowana przez niego organizacja od lat postuluje wprowadzenie zmian wspomagających recykling – w tym już spóźniony o dwa lata system ROP, system kaucyjny (planowane wejście w życie 1 stycznia 2025 r.) czy obecnie procedowana ustawa SUP. – Branża recyklingu boryka się z najcięższym kryzysem od 2008 r. Część z naszych zakładów wygasiło ponad 30-40 proc. produkcji, ponieważ brakuje właściwie wprowadzonych zmian prawnych i wsparcia dla branży, przez co wytwarzanie recyklatów z odpadów tworzyw sztucznych jest po prostu nierentowne – mówi Dziak-Czekan.

Będą straty dla budżetu?

Stowarzyszenie „Polski Recykling” skierowało w tej sprawie pismo do resortu środowiska. Podkreśla w nim, że opóźnienie reformy przez polski rząd skutkuje nadal ogromnymi ilościami odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, co naraża Polskę na kary z tytułu plastic levy (obecnie ok. 2 mld zł rocznie).

– Uważamy, że jest to nie tylko nierozsądne ekologiczne, ale też niegospodarne, gdyż na przestrzeni następnych lat to oznacza miliardowe straty dla budżetu państwa. Apelujemy o jak najszybsze, rzetelne i transparentne wprowadzenie instrumentów prawnych służących rozwojowi recyklingu tworzyw sztucznych i gumy – konkluduje Dziak-Czekan.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024