Eksperci IGCP pozytywnie oceniają rządowe plany transformacji energetycznej zaproponowane w uchwale Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. Po raz pierwszy w historii w dokumencie tej rangi podkreślono potencjał ciepłownictwa systemowego w walce o czyste powietrze, neutralność klimatyczną oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Oznacza to, iż w najbliższej przyszłości sektor czeka głęboka modernizacja i transformacja, ale przy odpowiednim wsparciu legislacyjnym i finansowym branża jest w stanie sprostać stawianym jej wyzwaniom.

Potencjał rynku

Rynek ciepła systemowego w Polsce należy do największych w Unii Europejskiej. Aktualnie w branży działa 396 przedsiębiorstw ciepłowniczych (łączna zainstalowana moc to ponad 53 tys. MW – dane URE 2019), które obejmują ok. 42% gospodarstw domowych. Głównym źródłem produkcji ciepła systemowego od lat jest węgiel (71% – dane URE 2019), którego systematyczna redukcja wpisana jest w PEP 2040. Do poszukiwania alternatywy dla węgla skłaniają także rosnące ceny paliw oraz koszty emisji dwutlenku węgla, które, według prognoz, w zależności od źródła danych w 2030 r. osiągną od 60 do nawet 90 euro/t i będą miały znaczący wpływ na koszty produkcji energii. Wysokość cen uprawnień do emisji CO2 będzie kreowana przede wszystkim przez decyzje polityczne w Unii Europejskiej, mające na celu zwiększenie opłacalności odnawialnych źródeł energii i pobudzenie inwestycji w tym sektorze. Stymulacja kosztów energii...