Z ostatniego raportu ONZ wynika, że robimy za mało, by zatrzymać globalne ocieplenie. Nawet jeśli wszystkie zobowiązania państw co do redukcji emisji gazów cieplarnianych zostaną zrealizowane, to i tak może się okazać, że to nie wystarczy. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie podpowiada konsumentom ciepła systemowego, jak włączyć się w proces niepogłębiania globalnego ocieplenia. 

W swoim wrześniowym raporcie ONZ ostrzega, że do końca wieku, zamiast ograniczyć wzrost temperatury, podgrzejemy ją o 2,7°C! Czym to grozi, możemy przeczytać w sierpniowym wydaniu magazynu „Science”, w którym międzynarodowy zespół naukowców przedstawił wyliczenia, że jeśli globalne ocieplenie osiągnie do końca XXI wieku około 3°C, to ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować o wiele częściej niż obecnie. Jak piszą naukowcy, dzieci urodzone w 2021 roku w porównaniu z ich rodzicami doświadczą dwa razy więcej pożarów, dwa-trzy razy więcej susz oraz trzy razy więcej powodzi i klęsk nieurodzaju. I siedem razy więcej fal upałów. 

Najgorętsze lato w Europie

Z podsumowania tegorocznego europejskiego lata (od czerwca do sierpnia) unijnej Służby Klimatycznej „Copernicus” wynika, że było ono gorętsze o 0,96°C od średniego lata z okresu 1991-2020 i o 0,1°C od dotychczasowych rekordzistów z 2010 i 2018 roku. Mimo że sierpień uznano za miesiąc stosunkowo chłodny (średnia temperatura 17°C niższa od normy o 1,5°C), również w Polsce lato było cieplejsze od tzw. normy wieloletniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyliczył, że średnia temperatura od czerwca do sierpnia...