Według badań TradeWaste.co.uk w Wielkiej Brytanii codziennie używa się 58,8 mln maseczek jednorazowych – środków ochrony osobistej przed koronawirusem. 10% jest ponownie używanych, 90% wyrzucanych. Na składowiska trafia ich codziennie 53,3 mln. Ogromna liczba jednorazowych maseczek jest wyrzucana lub po prostu rzucana na ulicach. Istnieją obawy, że część z nich może zanieczyszczać rzeki i morza.

Charlotte Green z TradeWaste. co.uk, firmy zajmującej się odpadami, stwierdziła, że jednorazowe maseczki to „nowe niedopałki papierosów”. Podobnie jak one, widać je na ulicach, leżące pod stertami liści lub w spływające do kanalizacji. – Wiemy, że każdego dnia na składowiska trafia 53 mln maseczek, ale przeraża to, ile i gdzie trafiają pozostałe – mówi Green, i dodaje, że maseczki znajdowano w strumieniach, rzekach i oceanach, podobnie jak dzieje się to w przypadku jednorazowych plastikowych butelek.

W listopadzie TradeWaste.co.uk zapytała też 4500 osób o to, w jaki sposób używają maseczek i jak się ich pozbywają. Publikacja raportu zbiega się w czasie z danymi podanymi przez Marine Conservation Society. Okazuje się, że na prawie jednej trzeciej plaż zbadanych tej jesieni znaleziono wyrzucone maseczki i inne elementy wyposażenia ochrony osobistej.

Jednorazowe maski na twarz są zwykle wykonane z trzech różnych warstw tworzyw sztucznych: materiał zewnętrznego z...