Obecnie największym producentem kukurydzy (ok. 37%) jest Ameryka Północna, a dokładniej – Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu są Chiny (ok. 21%), a zaraz za nimi najwięcej kukurydzy hoduje się w Brazylii (ok. 7%). W Polsce uprawia się kukurydzę na areale 1,2 mln ha, z czego połowa jest uprawiana na ziarno, a druga na kiszonkę. Oznacza to, że kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju, a polski udział w światowych zbiorach tej rośliny to ok. 0,4%.

Kukurydza jest rośliną bardzo wszechstronną pod względem jej wykorzystania. Zastosowanie ma w przemyśle paszowym do karmienia drobiu, trzody chlewnej i bydła. Kukurydza ma najwyższą wartość energetyczną spośród wszystkich zbóż uprawnych. Używana jest także w przemyśle spożywczym, w którym głównymi produktami są chrupki i płatki, mąki i kasze, a także jako składnik w produkcji alkoholu w gorzelniach i browarach. Idealną przekąskę w kinie lub w domu stanowią popcorn lub prażona kukurydza. 

Nie mniej popularne jest gotowanie całych kolb. Oprócz tego kukurydza to doskonały dodatek do innych potraw, szczególnie w kuchni meksykańskiej. Coraz większe spożycie produktów bezglutenowych dodatkowo wpływa na popularność tej rośliny. Z powodzeniem można z niej produkować mąkę i używać jej do pieczenia bezglutenowego chleba. Z żółtego ziarna tej rośliny powstaje także bogaty w kwasy omega 6 olej kukurydziany. 

Kukurydza wywodzi się z klimatu podzwrotnikowego, stąd jej zapotrzebowanie na ciepło i wilgoć. Jej uprawa możliwa...