Motyl ten w Europie, a konkretnie na Bałkanach, pojawił się w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku. W Polsce jego obecność stwierdzono pod koniec lat 90. Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), bo nim mowa, aktualnie występuje powszechnie na terenie całego kraju i jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców zwyczajnych. Jego zwalczanie jest bardzo trudne i kosztowne.

W 1986 roku jako nowy gatunek dla nauki został on opisany pod nazwą szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) z rodziny kibitnikowatych. Jak się szybko okazało, jego gąsienice intensywnie żerują na liściach niektórych gatunków kasztanowców, zwłaszcza kasztanowca zwyczajnego.

Występowanie geograficzne

Nie jest dokładnie znane pochodzenie tego gatunku. Przypuszczano, że szrotówek jest nieznanym wcześniej gatunkiem motyla żyjącego w południowej części Półwyspu Bałkańskiego i w Azji Mniejszej, którego populacja w połowie lat 80. XX wieku znacznie się uaktywniła i rozpoczęła ekspansję na inne regiony Europy. Sądzono także, że szrotówek mógł zostać zawleczony ze wschodnich regionów Ameryki Północnej. Być może najbardziej prawdopodobne jest zawleczenie szrotówka (np. z importowanymi towarami z Chin) z terenów wschodniej krawędzi Wyżyny Tybetańskiej (Hengduan Shan). Dokładne określenie obszaru pierwotnego występowania tych owadów będzie jednak możliwe dopiero po przeprowadzeniu dokładnej rewizji wszystkich znanych dotychczas gatunków rodzaju Cameraria z Azji i Ameryki Północnej. Istnieje bowiem możliwość, że dla nauki opisany w 1986 roku...