Dwa grzechy główne projektantów placów zabaw wynikają z dobrych chęci. Pierwszym jest planowanie niezabezpieczonych huśtawek dla osób na wózkach inwalidzkich na ogólnodostępnych placach zabaw. Drugim – planowanie siłowni plenerowych na placach zabaw.

Niestety, grzechy te mogą okazać się śmiertelne dla dzieci użytkujących place zabaw. Są to równocześnie zaniedbania polegające na projektowaniu bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Huśtawki specjalnego przeznaczenia

Huśtawki dla osób na wózkach inwalidzkich mogą służyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jednak są przeznaczone do użytku wyłącznie przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ewentualnie korzystające z pomocy opiekuna. Takie informacje powinny być umieszczone w instrukcji producenta. Oznacza to, że dostępu do tych urządzeń nie powinny mieć osoby sprawne ruchowo. Jaka jest tego przyczyna? Niezależnie od typu huśtawki dla osób niepełnosprawnych chodzi w niej o to, żeby wjechać wózkiem na platformę i kołysać się ruchem wahadłowym, bez schodzenia z wózka. Aby platforma i elementy zawieszenia utrzymały ciężar użytkownika, jego wózka i opiekuna, muszą być solidne, a przez to ciężkie. Do zawieszania platformy stosuje się sztywne profile. Taka konstrukcja działa jak taran, który uderzając w osobę postronną może doprowadzić do bardzo poważnego urazu. Ponadto platforma pozostawiona bez nadzoru może być użytkowana przez wiele osób równocześnie. Gdyby któreś z rozbawionych dzieci wypadło z takiej...