Lato to nie tylko czas intensywnych prac ogrodniczych, ale także wielu interesujących wydarzeń w branży. Obecnie festiwale i wystawy ogrodnicze organizowane są niemalże cały rok. Największe i najbardziej popularne przyciągają dziesiątki tysięcy zwiedzających.

Rok 2016 jest szczególny pod względem liczby planowanych wydarzeń ogrodniczych. Począwszy od zorganizowanych w styczniu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą, przez czerwcowy BBC Gardener’s World Live w The National Exhibition Centre w Birmingham, aż po zapowiadaną na grudzień wystawę pt. „Rośliny w tradycji Świąt Bożego Narodzenia”, która odbędzie się w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Tradycyjne wystawy

Wśród bogatej oferty licznych imprez związanych z branżą ogrodniczą można wyróżnić ich trzy podstawowe typy1. Pierwszy to wystawy tradycyjne, które organizowane są zawsze w tym samym miejscu. Ich głównym celem jest prezentacja nowinek roślinnych, sprzętu, narzędzi i maszyn ogrodniczych, a od niedawna także pokazywanie najnowszych trendów w projektowaniu i urządzaniu zieleni przez eksponowanie ogrodów tematycznych, których twórcami są znani i cenieni projektanci oraz architekci krajobrazu. Wśród tej grupy najbardziej znanym i rozpoznawalnym jest organizowany corocznie pod koniec maja brytyjski Chelsea Flower Show. Organizatorem wydarzenia jest Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society – RHS). Wystawa odbywa się na terenach Royal Hospital Chelsea w Londynie od 1913...