Formuła dziewiątej edycji PRZETWORÓW – Rezydencji Twórczego Recyklingu była zupełnie inna niż poprzednie.

Dotychczas artyści biorący udział w wydarzeniu przetwarzali różne rodzaje odpadów zgodnie z proponowaną każdego roku myślą przewodnią. Natomiast jedynym materiałem, jaki mieli do dyspozycji uczestnicy ubiegłorocznej edycji PRZETWORÓW (6-7 grudnia), był stół. – Stół rozumiany jako jeden

z ważniejszych mebli codziennego użytku, stół jako przestrzeń negocjacji, wymiany zdań, twórczych działań, pokojowych rozwiązań i ostatecznych rozstań. Stół kojarzący się z miejscem rodzinnym, z dobrym jedzeniem i czasem spędzonym z przyjaciółmi. W tym roku wszelkie interpretacje i działania wokół stołu są możliwe, interesuje nas wspólny czas wokół stołu, projektowanie, działanie z publicznością, myśl krytyczna – wyjaśniali organizatorzy przedsięwzięcia, którzy, symbolicznie siadając z uczestnikami przy jednym stole, chcieli podsumować i pożegnać PRZETWORY w dotychczasowej formule.

Najlepsze projekty

Zwieńczeniem trwającej dwa dni pracy twórczej było nagrodzenie najlepszych projektów. Jury w składzie Bogna Świątkowska, Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski i Tomasz Rudkiewicz oraz Monika Brzywczy, Anna Czarnota i Marta Wójcicka (organizatorki) przyznało nagrodę główną oraz tytuł PRZETWÓR ROKU. Otrzymał je „Stół do produkcji rozmowy”, wykonany przez Karolinę Tarasiewicz, Zuzannę Bujacz i Natalię Olbińską. Jury podkreśliło, iż jest to wyjątkowo dopracowany, funkcjonalny i zabawny projekt. Siedząc przy stole, można nie tylko rozmawiać, ale również tworzyć szaliki (tzw. kominy). W stole wykonano otwory, a wokół nich zamontowano kołki, które z powodzeniem zastępują druty. Dzięki różnej grubości oraz odległości drewnianych kołków można różnicować sploty wełny. Do stołu autorki projektu dobrze dopasowały także siedziska-pieńki.

Miejsce drugie zajęły ex aequo „Martwa natura z odpadkami”, której autorami są Małgorzata Czekajło, Barbara Szymczak, Jakub Kupikowski i Katarzyna Kędzior, oraz „Stół Pet” Filipa Twarkowskiego. Pierwszy projekt powstał w wyniku przetworzenia starego dębowego stołu w swego rodzaju kapliczkę. Autorzy utworzyli w niej kompozycję martwej natury z marnowanej żywności, która ma zwrócić uwagę na ten problem. Jury zachwyciły estetyka oraz nowoczesna forma projektu. Natomiast autor „Stołu Pet” przy pomocy własnoręcznie skonstruowanego mechanizmu precyzyjnie pociął na miejscu butelki PET na wąskie paski, z których następnie, przy użyciu autorskiej metody, wykonał stół i taboret. Konstrukcja mebli powstała z palet.

Jury przyznało także kilka wyróżnień. Otrzymały je m.in. stół do gry w butelkę stworzony przez Monikę Izdebską, Kingę Kężal oraz Adriannę Paśkiewicz oraz „4 w jednym”, czyli stolik do gier, którego autorami są Katarzyna Koperkiewicz i Szymon Szulakiewicz. Na czterech rozkładanych poziomach stołu można zagrać w cztery różne gry – bierki, chińczyka, warcaby oraz karty. Wyróżniono także „Sadostół”, zaprojektowany przez Agnieszkę Łańko i Karinę Antończak. Pośrodku niskiego stołu autorki wykonały zagłębienie na ziemię, w której można posadzić dowolne rośliny, a brzegi ozdobiono kolorowymi sznurkami. Jury doceniło także „Biurko Prohoviec” Grupy PDF (Pavilon de Factory), która stary, wysłużony kuchenny stół przetworzyła w funkcjonalne biurko ze schowkiem na dokumenty oraz specjalną tabliczką do notowania lub zabawy. Autorzy wykonali także krzesło, nawiązujące estetyką do projektu.

Ponadto wysoko oceniono „Śniadanie na trawie”, zrealizowane przez Piotra Dróżdża, Jana Kargula i Agatę Kacprzak. Cała powierzchnia stołu-ogrodu została wyłożona mchem oraz roślinami. Projekt dopełnia skrzynia-siedzisko.

Wyróżnienie otrzymały również stół „Co tam pleciesz?”, wykonany przez Paragrupę, która zwykłej płycie MDF nadała zupełnie nową jakość, oplatając ją warstwą kolorowych sznurków; prototyp stołu, który można całkowicie złożyć grupy Myk Myk w składzie Kasia Kudlek i Maciej Małysz oraz stół „Pobądź sobie” grupy Cyk.

Warsztaty przy stole

Co roku podczas PRZETWORÓW odbywają się także różnorodne wydarzenia towarzyszące. W ramach dziewiątej edycji projektu drużyna warsztatowa OddamOdpady.pl zorganizowała warsztaty tworzenia recyklingowych opakowań i ozdób świątecznych oraz lampionów ze szklanych butelek, jak również zajęcia z twórczego recyklingu dla najmłodszych. Ponadto przeprowadziła zbiórkę plastikowych nakrętek, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dzieci mogły wziąć także udział w warsztatach pt. „Pluszaki Rozrabiaki”, które poprowadził Kiziu Miziu. Podczas zajęć powstały pluszaki, wykonywane z niepotrzebnych tworzyw i tkanin – skarpetek, tasiemek, guzików czy swetrów. Celem akcji było pokazanie prostych sposobów samodzielnego konstruowania zabawek z ogólnie dostępnych materiałów.

Ponadto w ramach PRZETWORÓW odbyły się m.in. warsztaty dla dzieci zorganizowane przez Centrum Nauki Kopernik oraz warsztaty kulinarne i florystyczne, a Fundacja Ludoteka Roszada inicjowała gry planszowe.

 

Opracowała Katarzyna Gorwa

 

Podczas PRZETWORÓW odbywają się zawsze ciekawe warsztaty./Fot. R. Koziej
Podczas PRZETWORÓW odbywają się zawsze ciekawe warsztaty./Fot. R. Koziej
Jedynym materiałem, jaki mieli do dyspozycji uczestnicy 9. edycji PRZETWORÓW był stół./Fot. R. Koziej
Jedynym materiałem, jaki mieli do dyspozycji uczestnicy 9. edycji PRZETWORÓW był stół./Fot. R. Koziej
Co roku w grudniu w postindustrialnych przestrzeniach Warszawy spotykają się artyści, którzy nadają odpadom nową jakość. /Fot. R. Koziej
Co roku w grudniu w postindustrialnych przestrzeniach Warszawy spotykają się artyści, którzy nadają odpadom nową jakość. /Fot. R. Koziej

"Śniadanie na trawie"/Fot. K. Kozanowski

"4 w jednym", czyli stolik do gier/Fot. K.Kozanowski

"Stół Pet"/K. Kozanowski

"Martwa natura z odpadkami"/Fot. K. Kozanowski
Przetwór Roku –
Przetwór Roku – "Stół do produkcji rozmowy"/Fot. K. Kozanowski