Na znaczną poprawę stanu środowiska w Polsce i szybsze dostosowanie infrastruktury do wymagań Unii Europejskiej istotny wpływ ma działalność powołanego przed 15 laty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Główną przesłanką utworzenia w 1989 r. największej w kraju instytucji finansującej przedsięwzięcia ekologiczne było wydzielenie publicznych środków i skierowanie ich na cele związane bezpośrednio z ochroną środowiska.
Racjonalne wykorzystanie powierzonych Narodowemu Funduszowi środków krajowych i zagranicznych przyniosło wymierne efekty ekologiczne i finansowe.
Wartość majątku, którym NFOŚiGW dysponował na początku działalności, zwiększyła się 40-krotnie i przekracza obecnie 4,5 mld zł. We wpływach początkowo dominowały opłaty i kary ekologiczne za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Od ośmiu lat wpływy te są tylko uzupełnieniem przychodów ze zwrotu rat pożyczek i kredytów udzielanych ze środków NFOŚiGW oraz ich preferencyjnego oprocentowania. Podstawą funkcjonowania instytucji jest reinwestowanie wcześniej zgromadzonego kapitału. Na dofinansowanie ekologicznych przedsięwzięć Narodowy Fundusz wydaje rocznie ok. 1,5 mld zł.

Wymierne wyniki działalności NFOŚiGW
Dzięki pomocy finansowej oferowanej przez NFOŚiGW, przy współpracy z wojewódzkimi funduszami, Bankiem Ochrony Środowiska i EkoFunduszem, powstały setki oczyszczalni ścieków, tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, w wielu miejscowościach upo...