300 tysięcy złotych rozdane!
W pierwszy dzień Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO (7 października br.) uczestnicy XIV edycji Konkursu ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu dowiedzieli się, kto spośród nich i w jakiej kategorii okazał się najlepszy. Laureaci odebrali nagrody od przedstawicieli sponsorów i partnerów Konkursu.
W sumie swój udział w tej inicjatywie zadeklarowało 70 podmiotów, które w drugim etapie nadesłały niemal 270 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach! Biorąc pod uwagę zawirowania wywołane wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, frekwencja okazała się mimo to wysoka. Co więcej, większość zgłoszonych podmiotów odnotowała wzrost selektywnie zebranych odpadów w 2012 r. w stosunku do roku 2011.
Aż 37 wyróżnionych!
Finał Konkursu nie należał do najkrótszych ? podczas półtoragodzinnej uroczystości rozdano blisko 80 nagród i wyróżnień! Doceniono aż 37 zgłoszonych podmiotów, a więc ponad połowa uczestników zasłużyła ? zdaniem Kapituły Konkursu ? na wyróżnienie. W kategorii ?Szklana Statuetka?, której w tym roku partnerował KRYNICKI Recykling, nagrodzono Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie, Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie. W ?Srebrnej Puszce?, którą od lat wspiera Fundacja RECAL, także przyznano statuetki trzem podmiotom: Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej KOMUNALNIK w Kętrzynie, Staremu Miastu ? Park w Leżajsku oraz Związkowi Komunalnemu Gmin (ZKG) ?Czyste Miasto, Czysta Gmina? w Kaliszu. W kategorii ?Lider Zbiórki Tworzyw? laureaci ? ?Recykling Wojkowice?, Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku ? otrzymali statuetki ufundowane przez firmę WIBO Recykling, a o wyborze najlepszych zdecydowali także pozostali partnerzy tej kategorii: IMP Polowat oraz Fundacja PlasticsEurope Polska. ?Recykling Wojkowice? otrzymał nagrodę także w kategorii ?Złota Bela Makulatury? (partnerami byli Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stora Enso Poland oraz International Paper ? Kwidzyn). Pozostałe statuetki za najlepsze wyniki w selektywnej zbiórce makulatury zdobyli Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej (MZGK) w Bolesławcu oraz Zakład Utylizacji Odpadów (ZUO) w Gorzowie Wielkopolskim. Podwójnym laureatem został ZKG w Kaliszu, który drugą statuetkę odebrał w kategorii ?Zielona Bateria?, organizowanej we współpracy z organizacją odzysku REBA. Kapituła Konkursu za równie dobre wyniki w selektywnej zbiórce baterii postanowiła uhonorować także Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami ?MZO? w Ostrowie Wielkopolskim (ZOiGO). Sporo trudności w osiągnięciu wytyczonych poziomów odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i energetycznego sprawiła uczestnikom Konkursu kategoria ?Zielony Kontakt?, wspierana przez organizację odzysku ElektroEko. Stąd w tej kategorii przyznano tylko wyróżnienia. Problemu z wyborem najlepszych nie było za to w ?Rekordowym Kartonie?, gdzie trzy statuetki, zgodnie ze wskazaniem partnera ? Programu REKARTON ? trafiły kolejno do Gminy Kudowa-Zdrój, Zakładu Utylizacji Odpadów (ZUO) w Elblągu oraz MZGK w Bolesławcu. Następne dwie statuetki ? dla MPO w Krakowie oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie ? wręczono w kategorii ?Lider Sortowania? (partnerem była organizacja odzysku Rekopol). Podczas Finału była też okazja, by poznać trójkę najlepszych edukatorów ? zdobywców dyplomów ?Mistrz Edukacji Ekologicznej?, przyznawanych wspólnie z Fundacją ?Nasza Ziemia?. Ten zaszczytny tytuł zdobyli Publiczna Szkoła Podstawowa w Hejdyku, Publiczne Przedszkole nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO w Ostródzie.
Szczegóły na temat pozostałych wyróżnionych uczestników i informacje o dodatkowych nagrodach, a także obszerna relacja fotograficzna znajdują się na stronie internetowej Konkursu (www.pucharrecyklingu.pl). Natomiast wraz z grudniowym wydaniem ?Przeglądu Komunalnego? ukaże się konkursowy dodatek specjalny ? zamieścimy w nim m.in. wyniki wszystkich zgłoszonych do Konkursu instytucji.
Finał przed Galą
Po raz pierwszy w historii Konkursu uroczystość, podczas której rozdano statuetki i wręczono wyróżnienia w poszczególnych kategoriach, odbyła się przed najważniejszym wydarzeniem wieńczącym nie tylko XIV edycję Konkursu o Pucharu Recyklingu, ale także cztery inne, organizowane przez Abrys konkursy. Była nim Gala Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, która ? podobnie jak w ubiegłym roku ? odbyła się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Taka formuła sprawiła, iż przez cały ?finałowy? dzień narastały wśród uczestników emocje.
Podczas Gali wręczono najważniejszy laur Konkursu o Puchar Recyklingu, czyli tytuł ?Tygrysa Recyklingu?. W tym roku przypadł on w udziale aż dwóm przedsiębiorstwom ? ZUO w Elblągu oraz Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku. Tym samym Zakład z Leżajska stał się podwójnym zdobywcą tego prestiżowego tytułu. Nagrodą dla obu laureatów, oprócz statuetki i dyplomu, było 20 tys. zł, ufundowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł otrzymali także zdobywcy Pucharów Recyklingu ? Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu (fundatorem Pucharu był NFOŚiGW), ZOiGO w Ostrowie Wielkopolskim (Puchar od Związku Miast Polskich), MZGK w Bolesławcu (sponsorem Pucharu była Polska Izba Ekologii) oraz ZUO w Gorzowie Wielkopolskim (nagroda od Banku Ochrony Środowiska). Laureaci Pucharów odebrali gratulacje od Magdaleny Dutki (prezes Zarządu firmy Abrys, redaktor naczelnej ?Przeglądu Komunalnego?), prof. Macieja Nowickiego (byłego ministra środowiska, a obecnie wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej NFOŚiGW), Leszka Kurka (dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania), Grzegorza Pasieki i Czesława Śleziaka (reprezentujących władze Polskiej Izby Ekologii) oraz Krzysztofa Telegi (wiceprezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska).
Z pewnością uczestników XIV edycji najbardziej uradowały nagrody finansowe. Dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW oraz wsparciu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Olsztyna, Poznania, Torunia i Zielonej Góry tegoroczna pula nagród finansowych wyniosła 300 tys. zł! Dodatkowe nagrody ? rzeczowe ? ufundowały firmy STARPACK oraz Wichary Technologies.
Podczas Gali wyłoniono także finalistów pozostałych inicjatyw prowadzonych przez Abrys: Promotora Energetyki Odnawialnej, Ekoodpowiedzialnych w biznesie, Dyrektora Roku 2012 oraz Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki (o Gali czytaj też s. 10).
Elektrośmieci na wystawie
Od dwóch lat w ramach imprez towarzyszących Finałowi Konkursu ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu organizowane są tematyczne wystawy, prezentujące twórcze wykorzystanie odpadów. Dwa lata temu wystawa nosiła tytuł ?Odpadowo-pomysłowo? i przedstawiała eksponaty wykonane z tworzyw sztucznych. W zeszłym roku tematem przewodnim wystawy była makulatura. W tym roku natomiast prezentowaliśmy prace stworzone z elektroodpadów.
Wystawę pod nazwą ?ELEKTRO-ZWROTka? można było oglądać przez cztery dni trwania Targów POLEKO. Prezentowano na niej m.in. różnego rodzaju biżuterię (autorstwa Katarzyny Barc, Anity Norek i Moniki Skorupskiej) czy też obrazy współczesnych miast, wykonane za pomocą kolażu z części komputerowych (Joanna Kongstad). Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził oryginalny zegar na bazie lamp Nixie ?electroNIXclock?, którego twórcą jest Michał Ciąćka. Chętni, korzystając z instrukcji, mogli w nim ustawić godzinę, a nawet uruchomić alarm. Ciekawie prezentowały się także teleLAMPAfony i Patery Vinyl autorstwa Maćka Pawelskiego ? prace te zostały tym bardziej docenione, iż oprócz wartości artystycznej spełniały też funkcję użytkową, będąc idealnym przykładem pomysłowego recyklingu.
Partnerem wystawy była Fundacja Aeris Futuro, dzięki której pojawiły się także prace nagrodzone w konkursie Arch Tech Design, realizowanym w ramach projektu ?ElektroReKreacje?. Zarówno ten projekt, jak i ?ELEKTRO-ZWROTka? zostały dofinansowane przez NFOŚiGW.
Agata Jasińska, koordynator konkursów