Blisko trzecia część beneficjentów funduszu przedakcesyjnego ISPA – Środowisko zakończyła lub zbliża się do zakończenia realizacji swoich projektów. To duży sukces tych samorządów. Tam można już mówić o efektach członkostwa w Unii Europejskiej. Poprawił się tam standard życia mieszkańców.
Warto wymienić te samorządy. Są to Urzędy Miejskie w Olsztynie (oczyszczanie ścieków) i w Krakowie (utylizacja odpadów), Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu (utylizacja odpadów) oraz spółki komunalne w Gdyni (utylizacja odpadów), Pile (ujęcie wody dla miasta), Przemyślu i Suwałkach (gospodarka wodno-ściekowa). Dzisiaj ich doświadczenia służą innym beneficjentom Funduszu Spójności.

Są też zagrożenia
W dniach 19-20 kwietnia br. W Sosnowcu odbyła się 27 Konferencja Beneficjentów Funduszu Spójności (z obszaru „środowisko”), podczas której Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokonało oceny zaawansowania realizacji projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności (FS). Zgodnie z nią podstawowe zagrożenia ich realizacji to powszechnie znana zmiana warunków rynkowych kosztów budowy (w tym materiałów budowlanych i wykonawstwa robót oraz braki potencjału wykonawczego w tym zakresie), która spowodowała od półtora do dwukrotnego zwiększenia zapotrzebowania na środki finansowe u beneficjentów, których pierwotnie nie planowano w inżynierii finansowej projektu. Niepokojącym zjawiskiem jest też niski poziom wiedzy u beneficje...