Administracyjne zgody na wytwarzanie i gospodarowanie odpadami
Każdy wytwórca odpadów ? zarówno pierwotny, jak i przetwarzający ? ma w określonych sytuacjach, regulowanych przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Obowiązek uzyskania takiego pozwolenia, mającego charakter pozwolenia emisyjnego, wynika z postanowień art. 180a Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU z 2016 r. poz. 672, z późn. zm.; dalej P.o.ś.), ewentualnie z przepisów tejże ustawy dotyczących wydawania pozwoleń zintegrowanych. Przyjęcie dla zgody na wytwarzanie odpadów formuły pozwolenia emisyjnego wynika z założenia, że wytwarzanie odpadów ma charakter emisji do środowiska, związanej z funkcjonowaniem instalacji. Zgodnie z tym założeniem, odpadami pochodzącymi z instalacji będą zarówno tzw. pozostałości z procesu produkcyjnego, jak i produkty podstawowe wytwarzane w danej instalacji, niemogące być wykorzystanymi w ich zasadniczej funkcji, np. niespełniające wymagań jakościowych, z jakichkolwiek innych względów nienadające się do wykorzystania bądź niewykorzystane w założonej funkcji.
Obowiązki ?prowadzącego instalację?
Obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów obciąża prowadzącego instalację, przy czym pojęcie ?prowadzący instalację? definiuje art. 3 pkt 31, zaś pojęcie ?instalacja? art. 3 pkt. 6 ustawy P.o.ś. Pozwolenie emisyjne ma charakter prewencyjny, co oznacza, że wymagana zgoda musi zostać uzysk...