Planowanie i skuteczna realizacja zrównoważonego rozwoju lokalnego wymaga podejścia systemowego. Określona i wybrana koncepcja rozwoju wraz z systemem obiektywnych wartości wyznacza obszary diagnozy lokalnej i z tą diagnozą stanowią podstawę opracowania strategii rozwoju lokalnego.

Strategia wskazuje priorytety i kierunki rozwoju, a uszczegóławiające jej treść plany zadaniowe i operacyjne, w tym w szczególności budżet gminy/powiatu, warunkują skuteczną jej realizację, a co za tym idzie – również wdrażanie przyjętej koncepcji rozwoju.
Tak pokrótce scharakteryzowany zintegrowany system urzeczywistniania rozwoju lokalnego był przedmiotem badań w 58 urzędach gmin Podbeskidzia1. Celem analiz było rozpoznanie stosowanych w praktyce podejść do planowania i realizacji rozwoju lokalnego w kilku aspektach. Jak jest rozumiana kategoria rozwoju przez władze gmin? Jakie jest znaczenie strategii rozwoju w gminach? Czy w planowaniu strategicznym dominuje trwały, czy doraźny model podmiotowy? Jaka metoda planowania rozwoju jest dominująca? Jakie powiązania między planami kształtowania rozwoju lokalnego występują najczęściej? Jakie są warunki realizacji strategii rozwoju? – to tylko niektóre pytania, na które poszukiwano odpowiedzi.
Badania przeprowadzono metodą ankietową. Uzyskano zwrot wszystkich 58 poprawnie wypełnionych ankiet. Wiarygodność danych w każdej z nich została ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?