Wystawa kwiatów w Keukenhof
23 marca br. prezydent Niemiec, Christian Wolff, wraz z małżonką dokonał otwarcia Międzynarodowej Wystawy Kwiatów Keukenhof w Lisse. W ceremonii uczestniczył także książę Oranii. W ogrodzie Keukenhof w ciągu ostatnich miesięcy zasadzono ok. 7 mln cebulek kwiatowych, które będą uświetniać wystawę. Imprezę rozpoczęło odsłonięcie mozaiki berlińskiej Bramy Brandenburskiej, wykonanej z cebulek kwiatowych. Był to swoisty kolorowy hołd złożony Niemcom, które stanowią najważniejszy rynek eksportowy dla holenderskich cebulek kwiatowych. Oprócz tego, do najciekawszych wydarzeń w tym roku należą wystawy: „Holandia-Niemcy”, „Inspirujące ogrody z akcentem niemieckim” oraz specjalny szlak tematyczny. Wystawa potrwa do 20 maja br.
 
Co w Lublinie piszczy
W Lublinie powstała lokalna grupa społeczna „Green Connection” postanowiła zrealizować projekt dotyczący odnowy parku Rusałka i parku Ludowego. W skład grupy wchodzą: Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK), Instytut Architektury Krajobrazu KUL, Rada Dzielnicy Śródmieście, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a także mieszkańcy Lublina, eksperci i inne zainteresowane osoby. Inicjatywa przewiduje przeprowadzenie szerokich, kilkuetapowych działań konsultacyjno-edukacyjnych dla mieszkańców Lublina. Spotkania posłużą określeniu potrzeb mieszkańców dotyczących zagospodarowania ważnych terenów zieleni w centrum miasta. Wyniki konsultacji zostaną przedłożone władzom miasta, by te mogły podjąć się ich realizacji. Podjęta inicjatywa, oprócz poprawy stanu zieleni w mieście, ma na celu upowszechnienie idei dialogu społecznego. Obecnie Park Rusałka i Park Ludowy są terenami zdegradowanymi i postrzeganymi przez mieszkańców jako niebezpieczne. Jednocześnie posiadają duży potencjał krajobrazowy, ekologiczny i rekreacyjny. Stanowią ważne elementy sieci terenów zielonych, które mogą odegrać ważną rolę w procesie poprawy standardów życia w mieście. Jednocześnie są to tereny wrażliwe na niewłaściwe zagospodarowanie, zagrożone presją chaotycznej zabudowy. Za kwestię terenów zieleni zabrały się również władze Lublina, a ich inicjatywa dotyczy trawników. Miasto właśnie wybrało przestrzenie, na których zorganizuje rodzinne miejsca do piknikowania. Mają to być miejsca czyste i zielone. Ratusz planuje je ogrodzić, zasiać nową trawę i postawić kosze na śmieci. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do wypoczynku w mieście.
 
Ułatwienie wycinki drzew
Od 3 marca br. obowiązuje nowelizacja ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Nowe przepisy umożliwiają właścicielom urządzeń przesyłowych wystąpienie z wnioskiem o usunięcie drzew lub krzewów, które zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń. Zgodnie z nowelą, nie trzeba mieć zgody właściciela terenu, na którym rośnie zagrażająca roślina, by móc samodzielnie wystąpić z wnioskiem o wycinkę do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Właścicielowi terenu przysługiwać będzie w takiej sytuacji odszkodowanie, którego wysokość ustalona zostanie w drodze umowy. Gdy strony nie dojdą do porozumienia, wysokość odszkodowania ustali organ, który wydał zgodę na usunięcie drzew lub krzewów. W przypadku, gdy np. linia energetyczna przebiega przez las, pozostający w zarządzie Lasów Państwowych, właściciel linii przesyłowych zostanie obciążony służebnością przesyłu. W takim przypadku przedsiębiorca będzie miał nie tyle możliwość usuwania drzew i krzewów, ile obowiązek, w sytuacji, gdy drzewo zagrozi linii energetycznej. Służebności przesyłu ustanowione na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego będą objęte szczególną regulacją. Wynagrodzenie za jej ustanowienie będzie musiało odpowiadać wartości podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe od części nieruchomości, z której korzystanie będzie ograniczone. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii czy innych mediów do domów, osiedli czy miast. Nowe przepisy umożliwiają szybszą procedurę usunięcia drzew, które mogą przewrócić się np. na przewody elektryczne. W takiej sytuacji zakład energetyczny z pominięciem właściciela terenu sam zwróci się o zezwolenie na usunięcie drzewa. Jeśli je uzyska, będzie mógł wyciąć drzewo.
 
Rewitalizacja po australijsku
Redfern Park is located in the suburb of Minto, 60 kilometres south-west of the Sydney CBD.Redfern Park to projekt rewitalizacji parku położonego w dzielnicy Minto, na przedmieściach Sydney. Minto znajduje się 48 km na południowy zachód od centrum biznesowej dzielnicy stolicy Australii. Sama dzielnica przechodzi obecnie proces odnowy przestrzeni publicznych, podjęty przez władze rządowe. Dokonano zmian w jej podziale, dzięki czemu pojawiła się szansa na stworzenie kilku nowych parków i przebudowę istniejących. Tereny zieleni mają zachęcać do integracji społecznej oraz pomagać w budowaniu tożsamości lokalnej. Firmie JMDdesign zlecono budowę i przebudowę sześciu terenów zieleni w Minto. Jednym z tych przedsięwzięć jest właśnie projekt Redfern Park. W jego ramach stworzono otwartą przestrzeń, usuwając stare trybuny, ściany i ogrodzenia. Zbudowano nowe boiska oraz obiekty treningowe dla lokalnych drużyn sportowych. Dokonano nowych nasadzeń, w tym figowców w południowej części parku. Wyremontowano alejki, przywrócono parkowi zabytkowe elementy. Powstał także nowy plac zabaw dla dzieci. Jego ideą było stworzenie obiektu, który wyróżniałby się spośród innych tego typu założeń. Ponadto zaprojektowano interaktywne miejsce gier i zabaw na zachodnim zboczu parku przy przyszłym centrum społeczności. Jego wyposażenie daje dzieciom możliwość przeżycia niezwykłych chwil, a układ sprzyja przypadkowym spotkaniom i tym samym integracji dzieci i ich rodziców.
 
Apartamenty w stoku
Miasto Budva w Czarnogórze to dla architektów z biura MvRdV z Rotterdamu miejsce realizacji kolejnego nietypowego rozwiązania, a konkretnie – obiektów wypoczynkowych na wybrzeżu Adriatyku. W tamtejszym krajobrazie dominują zielone wzgórza, tworzące linię brzegową. Projekt MvRdV doskonale wkomponowuje się w pofałdowane wybrzeże. Przewiduje on powstanie kompleksu luksusowych apartamentów oraz kurortu wypoczynkowego. Budynki pokryte bujną roślinnością będą niemal wbudowane w istniejące skały. Wzgórza pozostaną pokryte „zielonym kocem”, z przeszklonymi prześwitami i oknami (z widokiem na Adriatyk), dostarczającymi światło do wybudowanych apartamentów. Projekt zakłada, że powstanie ich 115, do tego 87 pokoi, basen, parking i powierzchnie handlowe. Przybywających tu od strony morza przyciągać będzie magia zielonych stoków z tajemniczymi otworami. Z daleka mieszkania, a dokładnie ich tarasy przypominać będą małe jaskinie, w których kwitnie życie. Pomysł osiedla wkomponowanego w stok to rozwiązanie wymuszone przez panujące warunki. Czarnogóra posiada krótką linią brzegową. Oszczędne gospodarowanie nadmorskimi terenami pozwoli na zachowanie charakteru spokojnego wybrzeża oraz przyciągnięcie turystów szukających wypoczynku.
 
Nowe wejście do zoo
W przyszłym roku osoby odwiedzające wrocławski ogród zoologiczny, dzięki przebudowie pawilonu wejściowego, nie będą już musiały czekać w długich kolejkach przed wejściem. Obecnie istnieją tylko dwie kasy biletowe, które nie są w stanie sprawnie obsłużyć ruchu.
Nowe wejście zaprojektowali architekci z Fabryki Projektowej ArC2. Pawilon wejściowy ma stać się strefą publiczną, by nawet po zamknięciu ogrodu, można było się tam poruszać. Istniejąca zabytkowa brama Richarda Konwiarza z 1936 r. zostanie odrestaurowana i otwarta na stałe. Zaraz po jej przekroczeniu odwiedzający będą mogli korzystać z zaproponowanej przez architektów przyjaznej „strefy bezpiecznej” i nowoczesnego pawilonu wejściowego. Na swoim miejscu pozostanie kultowy neon lew, który nadal będzie witał odwiedzających. Na wprost wejścia powstanie, zaprojektowane również przez firmę ArC2, afrykarium. Obiekt będzie połączeniem oceanarium z ekspozycjami innych zwierząt typowych dla środowisk wodnych i okołowodnych Afryki. Budynek zostanie oddany do użytku w 2013 r. Wcześniej, bo być może już w 2012 r., goście będą mogli korzystać z nowego pawilonu wejściowego.
 
Szkolenia w koronach drzew
W ostatnich dniach marca br. Wielkopolska Szkoła Arborystyki zorganizowała szkolenie z zakresu wspinaczki drzewnej z wykorzystaniem technik linowych. Była to okazja do podniesienia swoich kwalifikacji z dziedziny arborystyki. Kolejny kurs planowany jest przez szkołę na ostatnie dni czerwca br. Wielkopolska Szkoła Arborystyki wchodzi w skład sieci trzech szkół, które razem tworzą Polskie Szkoły Arborystyki. Dwie pozostałe to Wrocławska oraz Bielska Szkoła Arborystyki. Siedziba wielkopolskiej instytucji znajduje się w Ostrzeszowie. Placówka powstała w zeszłym roku i jak dotąd przeszkoliła kilkanaście osób. Tworzy ją trójka instruktorów. Każdy z nich posiada doświadczenie w usługach arborystycznych. Oprócz organizacji samych szkoleń arborystycznych szkoła promuje ciekawą formę spędzania wolnego czasu wśród drzew, jaką jest rekreacyjna wspinaczka na drzewa (tree climbing). Instruktorzy prowadzą kursy przygotowujące do tego typu formy wypoczynku, organizują wyjazdy wspinaczkowe oraz noclegi w koronach drzew.