Woonref powstanie w Łodzi

Pierwszy w Polsce woonerf powstanie w ramach realizacji budżetu obywatelskiego w Łodzi. Pojęcie to pochodzi z języka holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza ?ulicę do mieszkania?. Chodzi o taki sposób projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej, aby przy zachowaniu jej kluczowych funkcji uspokoić ruch, czyli stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, a przede wszystkim miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Podwórzec, bo taka jest polska nazwa tego typu strefy zamieszkania, będzie zlokalizowany na odcinku ulicy 6 Sierpnia w centrum miasta, pomiędzy ulicą Piotrowską a Kościuszki. W ramach inwestycji wartej 1,4 mln zł przeprowadzona zostanie kompleksowa wymiana nawierzchni ulicy i chodników, powstaną nowe miejsca parkingowe, pojawią się też nowe elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, latarnie), a także zieleń. Woonref powstanie dzięki staraniom Łódzkiej Fundacji Normalne Miasto ? Fenomen. Inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec czerwca br.

Nowa fontanna w Gdańsku

Na placu im. Heweliusza w Gdańsku, pomiędzy ulicą Rajską a Korzenną, nieopodal Wielkiego Młyna i Kanału Raduni powstanie nowa fontanna. Ma ona być umieszczona w niecce utworzonej z kamiennych płyt. Fontanna składać się będzie z dwóch elementów. Pierwszym z nich stanie się kamienna płyta z trzema obręczami o średnicy 190 cm, które będą stanowić wodny tunel. Drugi element to kaskady nawiązujące do wodospadów na znajdującym się obok Kanale Raduni. Instalacja będzie podświetlana, a jej część ma stanowić multimedialny ekran dotykowy, na którym zaprezentowane zostaną atrakcyjne miejsca w pobliżu i informacje turystyczne. Inwestycję realizuje Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, fontanna ma bowiem upamiętniać dwa duże projekty wodno-ściekowe wykonane w mieście i dofinansowane z UE. Autorem projektu jest gdański architekt Roland Kwaśny. Inwestor szacuje, że do końca lipca powinny zakończyć się odbiory i rozruchy instalacji.

?Drzewko dla sanoczan?

Od 17 lat, z inicjatywy lokalnego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, a przy współudziale władz miejskich, w Sanoku odbywa się akcja ?Drzewko dla sanoczan?. W tym roku mieszkańcom miasta rozdano ok. 40 000 sadzonek drzew. Tegoroczne sadzonki pochodziły od leśników z nadleśnictw Baligród i Lesko. Były to przede wszystkim sadzonki jodeł, świerków, dębów i buków. Oprócz mieszkańców Sanoka, drzewka otrzymały też przedszkola, szkoły, firmy i instytucje. Celem akcji ?Drzewko dla sanoczan? jest powiększenie w mieście obszaru tzw. zieleni wysokiej, co zdaniem organizatorów powoli zaczyna przynosić zauważalne efekty. Przedsięwzięcie ma służyć także edukacji. W poprzednich latach sadzonki można było otrzymać po oddaniu surowców wtórnych. Z kolei w przedszkolach i szkołach dzieci po zasadzeniu drzewka opiekują się nim. Od początku trwania akcji rozdano blisko milion sadzonek drzew i krzewów.

 

Zielona szkoła pod Paryżem

Francuska grupa projektowa archi5 zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na projekt szkoły podstawowej w miejscowości Aubervillers, leżącej na przedmieściach Paryża. Projekt budynku, oparty na planie półksiężyca, wpisano w nietypową, trójkątną działkę, na której powstać ma obiekt. W efekcie otrzymano otwartą przestrzeń wewnętrznego dziedzińca, który stanowi rdzeń założenia. W projekcie przewidziano bardzo dużo miejsca na zieleń ? ma ona znajdować się nie tylko na dziedzińcu, ale też na dachu budynku. Koncepcja zakłada możliwość posadzenia na nim wysokich drzew, o rozbudowanym systemie korzeniowym. Służyć ma temu specjalna konstrukcja stropu ostatniego piętra, oparta o solidne kratownice. Zielony dach będzie w naturalny sposób przechodził w park, znajdujący się tuż obok budynku, co umożliwi swobodne przemieszczanie się pieszym. Koszt budowy całego założenia wyniesie ok. 15 mln euro, a rozpoczęcie prac planuje się na maj 2015, zaś koniec prac przewidziany jest na wrzesień 2016 r. Inwestycja ma być jednym z kluczowych elementów rewitalizacji tego rejonu.

Piaskownica pod żywą kopułą

Tegoroczną nagrodę Architizer A+Awards w kategorii projektów tymczasowych zdobyło studio projektowe PPAG Architects za projekt piaskownicy na dziedzińcu we wiedeńskiej ?Dzielnicy Muzeów?. Projekt wzorowany na tradycyjnej japońskiej technice tkackiej i popularnej tam dziecięcej piosence nazwano Kagome. Piaskownica otoczona jest kopułą stworzoną z przeplatających się jedno- i dwuletnich łodyg wierzby. Kopuła zapewnia bawiącym się w jej wnętrzu dzieciom bezpieczeństwo, jednocześnie sama w sobie jest atrakcją ? wraz z cyklem rozwojowym rośliny zmienia się, przybierając różny wygląd wraz z nastawaniem kolejnych pór roku. Kopuła w naturalny sposób zagęszczona na czubku zapewnia małym użytkownikom piaskownicy cień. Nieco rozszerzona na poziomie oczu umożliwia rodzicom doglądanie swoich pociech. Architekci z PPAG udowodnili, że nawet w tak, zdawałoby się, prozaicznej dziedzinie jak projektowanie piaskownic można pokusić się o innowacyjność i oryginalność.

Nie tylko parking

Duńska pracownia JAJA Architects wygrała konkurs na projekt publicznego, wielopoziomowego parkingu w dzielnicy Nordhavn w Kopenhadze. Parking wyróżniał się będzie żywą, zieloną elewacją oraz zielonym dachem z placem zabaw dla dzieci. Projekt zlokalizowany jest w okolicy zwanej ?czerwoną? ? od zabytkowych budynków portowych z czerwonej cegły, do czego nawiązywać będzie kolor ścian. Na nich zainstalowany zostanie ?system regałów? ? pojemników z ziemią, w których posadzona zostanie roślinność, przesłaniająca wnętrze parkingu. Elewację budynku uzupełnią widoczne z poziomu ulicy płaskorzeźby, obrazujące historię okolicy. Na dach budynku będzie można wejść po specjalnych, zewnętrznych schodach, z klatkami schodowymi wzorowanych na paryskim Centre Pompidou. Znajdzie się tam przestrzeń do zabawy i odpoczynku (m.in. huśtawki czy konstrukcje wspinaczkowe). Z dachu rozciągać się będzie wspaniały widok na kopenhaski port. Budynek ma być gotowy w przyszłym roku.

Ogrody Anfy

Na rok 2017 planowana jest realizacja założenia architektonicznego ?Ogrody Anfy? w największym mieście Maroka ? Casablance. Projekt francuskiego biura projektowego Maison Edouard Francis zakłada budowę wielofunkcyjnego kompleksu budynków otoczonych parkiem oraz rozległy podziemny parking. W skład założenia wchodzą dwunastopiętrowy budynek biurowy oraz trzy szesnastopiętrowe budynki mieszkalne w kształcie wież, a także szereg mniejszych budowli mieszkalnych. Mieszkańcom i pracownikom biurowca służyć ma park oferujący szereg możliwości odpoczynku i rekreacji. Fasada wież mieszkalnych obsadzona będzie jaśminem, z kolei budynek biurowy ? kolorowymi pnączami z rodzaju Bugenwilla. W parku dominująca roślinnością staną się palmy z rodzaju Washingtonia, uzupełnione wielobarwnymi kwiatami.