Pawilon spotkań

Bardzo ciekawy projekt tymczasowego pawilonu powstał przy okazji inicjatywy MPavilion w Melbourne. MPavilion to wykreowane przez Fundację Naomi Milgrom miejsce spotkań, w którym od października br. do lutego 2016 r. odbędzie się ponad 200 warsztatów, występów i spektakli z udziałem mieszkańców miasta. Tegoroczny pawilon powstał z materiałów opracowanych i stosowanych w przemyśle lotniczym. Z wyglądu przypomina unoszące się na cztery metry nad powierzchnią ziemi przeźroczyste ?płatki?. Jego twórcy ? architekci z grupy AL_A ? wykorzystali niedawno opracowaną technologię kompozytową, opatentowaną przez australijskich specjalistów z mouldCAM, do zaprojektowania modułowej struktury, składającej się z 13 dużych i 30 małych ?płatków?, wspartych na 95 kolumnach z włókna węglowego. Całość tworzy lekką, łagodnie osadzoną w krajobrazie konstrukcję. Każdy moduł wyposażono w pierścień diod LED.

(www.mpavilion.org)

Zwycięzca roku

Zaprojektowany przez chińską pracownię architektury krajobrazu Turenscape 26-hektarowy park Yanweizhou w Jinuhua (prowincja Zhejiang) został zwycięzcą konkursu World Architecture Festival 2015 w kategorii World Landscape of the Year. Leżący u zbiegu trzech rzek park, dzięki swej unikalnej formie jest elementem miejskiego systemu ochrony przeciwpowodziowej, a jednocześnie stanowi strefę naturalnych siedlisk przyrodniczych, zaś mieszkańcom miasta pozwala cieszyć się siecią urokliwie meandrujących ścieżek, dróg i mostów. W założeniu projektantów park miał nie tylko pozwolić na zachowanie nadbrzeżnego krajobrazu, ale i stworzyć atrakcyjną przestrzeń wokół miejskiej opery. Najbardziej charakterystyczną cechą parku są wijące się niczym węże mosty dla pieszych, zawieszone ponad dwoma rzekami szerokimi na ok. 100 metrów. Mosty, tworząc czerwone i żółte wstęgi, odwołują się do lokalnej tradycji tańca smoka, kultywowanego przy okazji corocznego Festiwalu Wiosny.

(www.deezen.com)                                           

Interaktywna szkoła

Studio architektoniczne AP+E stworzyło amfiteatr z drewnianych kolumn, który ma służyć jako przestrzeń do nauki na świeżym powietrzu, wykorzystywaną przez uczniów szkoły podstawowej w Carlow (Irlandia). Amfiteatr nazwany Hedge School zwyciężył w konkursie na interaktywną strukturę do nauki. Nawa pochodzi od ?szkół żywopłotowych? ? popularnych w XVIII i XIX w. w Irlandii form nauki w otoczeniu przyrody. AP+E stworzyło projekt edukacyjny będący jednocześnie ?użytkowym dziełem sztuki?, w którym natura jest dodatkowym stymulantem do edukacji. Hedge School składa się z pierścienia cienkich, drewnianych kolumn, wykonanych ze sklejki, połączonych stalowymi kablami, na których zainstalowane są donice, w których posadzono zioła, warzywa i kwiaty. Roślinność wkomponowana w strukturę amfiteatru służy jako pomoc naukowa ? uczniowie mogą obserwować poszczególne fazy jej wegetacji. Ogólny wygląd i architektura amfiteatru zmieniają się wraz z porami roku i stale ewoluują, a wpływ na to mają zwłaszcza pnącza oplatające strukturę.

(www.inhabitat.com)

Wielofunkcyjny kompleks

Kolejny interesujący projekt architektoniczny zaprezentowała duńska pracownia MVRDV. Tym razem na zlecenie developera ? firmy OVG Real Esteta ? jej pracownicy zaprojektowali Ravel Plazę ? wielofunkcyjny kompleks biurowo-mieszkalny w Amsterdamie. Budowę kompleksu zleciły obu współpracującym firmom lokalne władze samorządowe, ma on bowiem być centralnym elementem przebudowywanej biznesowej dzielnicy miasta ? Zuidas. Budynek, który powstanie na ul. Beethovena, ma pomóc w zaspokojeniu potrzeb wszystkich jego użytkowników ? zarówno mieszkańców, jak i pracowników biur oraz placówek usługowych, które zajmą w sumie powierzchnię od 50 do 75 tys. metrów kwadratowych. Kompleks będzie miał charakter półotwarty i posłuży ma nie tylko jego mieszkańcom i zatrudnionym w nim pracownikom. Apartamenty będą charakteryzować się oknami wykuszowymi oraz przestronnymi balkonami z dużą ilością roślinności, co nada całemu kompleksowi wygląd zielonej wyspy. Zarówno kształt, jak i funkcjonalność Ravel Plazy znacznie urozmaicą nijaką dotychczas dzielnicę miasta.

(www.designboom.com)

Nowoczesna sztuka wśród zieleni

W Narodowym Parku Sztuki w Quanzhou (prowincja Fuijan, Chiny) powstanie bardzo ciekawa instalacja, łącząca elementy sztuki, ogrodnictwa i architektury. Zgodnie z założeniami pomysłodawców z pekińskiego studia projektowego Pei-Zhu, ich dzieło będzie symbolizować relację pomiędzy tradycyjną sztuką chińską a współczesnym budownictwem. Projekt czerpie zarówno z chińskiej filozofii zen, lokalnej kultury, jak i ze sztuki ogrodowej. Te inspiracje wpłyną na renowację opuszczonej, dwukondygnacyjnej budowli, która ma stanowić przestrzeń wystaw sztuki nowoczesnej. W ogólnym zarysie instalacja będzie przypominać tradycyjny chiński ogród, w którym regularnie rozmieszczone skały pokryte są zielenią. Mimo pozornej swobody, jaką przybierać mogą rośliny, dominują ostre, ukształtowane ludzką ręką kubiczne linie skał i murów, na których jest osadzana roślinność. Widać zatem wyraźny kontrast między światami przyrody i człowieka. W parku prezentowane będą dzieła sztuki licznych artystów, rozmaitość stylów i form ekspresji ma być dodatkowo potęgowana nietypową scenerią ekspozycji.

(www.designboom.com)

Opracował Bartosz Zujewski