Gospodarka gruntami komunalnymi nie powinna być traktowana jako cel sam w sobie. Musi ona wpisywać się w całościową politykę rozwoju gminy i służyć realizacji jej zadań w poszczególnych sferach. Przykładem takiego podejścia jest małopolska gmina Zator.

Znaczącym, choć często niedocenianym, potencjałem rozwojowym polskich gmin są posiadane przez nie grunty komunalne ? zwłaszcza te tworzące gminny zasób nieruchomości. Wykorzystanie tego potencjału, przez aktywną gospodarkę nieruchomościami, może być czynnikiem stymulującym rozwój gospodarczy gminy.

Gmina z potencjałem

Gmina miejsko-wiejska Zator, położona w zachodniej części województwa małopolskiego, pod wieloma względami jest wyróżniającym się samorządem w regionie. O wysokiej dynamice jej rozwoju świadczą coraz wyższe lokaty w rankingach samorządowych. Samo miasto Zator (3700 mieszkańców), w relatywnie krótkim okresie, stało się istotnym ośrodkiem gospodarczym Małopolski Zachodniej, choć jeszcze kilkanaście lat temu spełniało głównie funkcje mieszkaniowe oraz usługowe o zasięgu lokalnym. Obecnie Zator podawany jest jako przykład sukcesu lokalnego. Sukces ten zawdzięcza kompleksowej polityce rozwoju gospodarczego, realizowanej konsekwentnie przez samorząd (rysunek). W jej ramach od podstaw stworzono atrakcyjną ofertę inwestycyjną w postaci strefy aktywności gospodarczej (SAG) ? zwartego obszaru kompleksowo przygotowanych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych...