Wyzwania związane z przyszłym ograniczeniem wydobycia paliw kopalnych oraz ograniczeniem emisji CO2 powodują coraz większe zainteresowanie nowymi źródłami energii odnawialnej.

Szacuje się, że ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi jest ok. 5600 razy większa od obecnego światowego zapotrzebowania na energię1. Organizmy roślinne w procesie fotosyntezy kumulują energię słoneczną. W wyniku spalania, fermentacji tlenowej i beztlenowej, zgazowania lub estryfikacji biomasy bądź produktów jej rozkładu można przetworzyć zawartą w niej energię słoneczną na inne rodzaje energii – cieplną, elektryczną, a także paliwa.
Paliwa ciekłe otrzymywane z materiału roślinnego wydają się atrakcyjnym alternatywnym źródłem energii. W porównaniu z innymi formami pozyskiwania energii odnawialnej (np. z wiatru, pływów czy kolektorów słonecznych lub ogniw fotowoltaicznych), energia biopaliw może być magazynowana, a także wykorzystywana w istniejącej infrastrukturze transportowej2.
Oczywiście obecnie zastąpienie paliw mineralnych biopaliwami nie jest realne, ale świadomość nieodnawialności paliw kopalnych jest coraz większa i znajduje odzwierciedlenie w szeregu prac badawczych i projektów realizowanych w obszarze paliw odnawialnych.
Algi proces uprawy
Technologie produkcji biopaliw są zróżnicowane pod względem wykor...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?