Uzasadnienie rozważania problemu rozmieszczania pomiarów wielkości hydraulicznych w powiązaniu z zagadnieniem estymacji tych wielkości opiera się na dwóch przesłankach. Pierwsza z nich to powszechne dążenie przedsiębiorstw wodociągowych do posiadania symulacyjnego modelu sieci, zaś druga to niskie nasycenie sieci wodociągowych pomiarami i obserwowane próby zmiany tej sytuacji przez instalowanie nowych punktów pomiarowych.

Posiadanie modelu sieci wodociągowej może być jedną z podstaw uzyskiwania wiedzy o wartościach wielkości, które charakteryzują działanie sieci, ale nie są mierzone. Mając to na uwadze, proponuje się postawienie i rozwiązanie zagadnienia rozmieszczania nowych pomiarów wielkości hydraulicznych w takiej liczbie, w takich miejscach oraz takiego typu, aby uzyskiwane w wyniku estymacji oszacowania niemierzonych wielkości charakteryzowały się dokładnością nie gorszą od pomiarów.

W artykule zaproponowana została metoda rozwiązania tak postawionego zadania alokacji pomiarów hydraulicznych przy uwzględnieniu niepewności, jaką charakteryzują się zarówno pomiary, jak i modele. Zadanie alokacji formułuje się jako zagadnienie optymalizacji wielokryterialnej.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?