Do strat i marnotrawstwa żywności dochodzi w całym łańcuchu rolno-żywnościowym, począwszy od produkcji pierwotnej, przez przetwórstwo i dystrybucję, aż do konsumpcji, czyli od tzw. pola do stołu. Ograniczenie tego zjawiska jest powszechnie uznawane za sposób na sprostanie wyzwaniom związanym z globalnym bezpieczeństwem żywnościowym, globalnym ociepleniem, ochroną zasobów naturalnych i ekosystemów oraz dostępem do żywności dla potrzebujących. 

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy od 2019 roku prowadzi badania w zakresie pomiarów poziomów marnotrawstwa żywności oraz odpadów żywności w Polsce.

Jak wynika z ostatnich badań, które IOŚ-PIB prowadzi w ramach sprawozdawczości Polski do Komisji Europejskiej i które zostały opublikowane przez Eurostat 27 września 2024 r., Polska wytworzyła w 2022 roku 4,5 mln ton odpadów żywności. Zmarnowanej żywności jest jeszcze więcej, bo ponad 4,8 mln ton. Odpowiedzialni za to są wszyscy uczestnicy łańcucha żywnościowego, ale najwięcej, bo aż 56% (ponad 2,5 mln ton) wyrzucanej żywności, pochodzi z gospodarstw domowych. Produkcja podstawowa (rolnicza) odpowiada za ok. 16% (0,725 mln ton) odpadów żywności w całym łańcuchu dostaw żywności, a przetwórstwo i wytwórstwo jest odpowiedzialne za ok. 12% (0,553 mln ton). Na etapie sp...