W dobie kryzysu, jakim jest pandemia wirusa SARS-COV-2, rządzący stanęli przed nie lada wyzwaniem. Obciążone służby zdrowia to niewątpliwie jeden z największych problemów, jednak wskutek nakładanych na całym świecie restrykcji ? polegających m.in. na ograniczaniu możliwości poruszania się, zakazie zgromadzeń czy zamykaniu dużych centrów handlowych ? gospodarka światowa gwałtownie zwolniła. Wiele branż musiało znacznie ograniczyć swoją działalność lub całkowicie jej zaprzestać. W odpowiedzi na coraz bardziej postępujące ograniczenia wiele państw zdecydowało się na wsparcie przedsiębiorców, wprowadzając szereg rozwiązań antykryzysowych do ustawodawstw krajowych.

W Polsce również wprowadzono pakiet ustaw ?osłonowych?, określanych jako Tarcza Antykryzysowa. Ustawodawca zdecydował się na rozwiązania polegające m.in. na dofinansowywaniu działalności gospodarczej przedsiębiorców, zwolnieniu z obowiązków opłacania składek ZUS lub odroczeniu terminów płatności zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorcy mają także możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń swoich pracowników. Tarcza wprowadza kilka możliwości skorzystania z tych dofinansowań. Wsparcie to jest przyznawane przedsiębiorcom w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, a jego wysokość uzależniona jest od poziomu spadku tych obrotów.

Rozwiązaniem cieszącym się dużym zainteresowaniem są pożyczki udzielane przez instytucje państwowe w ramach walki z kryzysem związany...