Zmiany klimatu są jednym z zagadnień, które stały się w XX i w XXI w. przedmiotem specjalnej troski na arenie międzynarodowej. Omawianemu obszarowi poświęcono już wiele konferencji i publikacji.

 Zmiany klimatu stały się główną przyczyną najbardziej restrykcyjnych gospodarczo aktów prawa międzynarodowego, czyli Konwencji Klimatycznej i Protokołu z Kioto. Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła wysiłki zmierzające do rozpoznania tego problemu. Utworzono specjalne ciała zajmujące się omawianą tematyką. Powodów tego można wskazać wiele, aczkolwiek jeden jest najważniejszy. Zmiany klimatu wydają się największym wspólnym wyzwaniem dla ludzkości w najbliższych dziesięcioleciach.
Prawo zmian klimatu jest nowym, wyodrębniającym się obecnie działem, mającym swoje korzenie w prawie ochrony środowiska. Można je obecnie podzielić na obszar prawa ochrony klimatu oraz prawa adaptacji do zmian klimatu. Z kolei do obszaru ochrony klimatu zaliczamy kwestie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz pochłaniania gazów cieplarnianych.
Prawo zmian klimatu jest novum, które stanowi próbę kompleksowego zgromadzenia istniejących przepisów z różnych dziedzin oraz dodania nowych. Można pokusić się o stwierdzenie, iż wszystkie normy, które chociażby w najmniejszym zakresi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?