Już od kilkunastu lat temat energetyki wiatrowej w Polsce nurtuje nie tylko zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, potencjalnych inwestorów, ale także rodzimą prasę codzienną.
Praktycznie każdego dnia podczas czytania doniesień prasowych można znaleźć informacje o powstających w kraju farmach wiatrowych. W wielu przypadkach, mimo znacznego zwiększenia tempa i ilości faktycznie realizowanych inwestycji, opisywane przedsięwzięcia są prawdą tylko na papierze. Wynika to z wielu uwarunkowań prawno-ekonomicznych oraz technicznych, na temat których napisano już wiele, nierzadko poważnych publikacji naukowych. O ile jednak dość często spotkać można w krajowej literaturze zapisy pełne utyskiwań na bariery i trudności w realizacji projektów wiatrowych, o tyle opisów dotyczących praktycznych doświadczeń związanych z uruchomieniem i eksploatacją ukończonych przedsięwzięć.
Autor niniejszej publikacji zajmuje się energetyką wiatrową już od 1996 r. Swoje doświadczenia, zarówno teoretyczne (naukowe), jak i praktyczne zdobywał w kraju, jak i za granicą. W tym czasie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pomógł on zrealizować budowę ponad 50 elektrowni wiatrowych. Zgodnie ze starym polskim powiedzeniem zazwyczaj „szewc bez butów chodzi”. Tak było również i w tym przypadku, aż do momentu, w którym myśli i wiedza zdobyta przy realizacji projekt...