Wybór jednego z dostępnych narzędzi informatycznych w warunkach polskich to zagadnienie niezwykle złożone. Brakuje jednoznacznie sformułowanych kryteriów umożliwiających szybkie dowiedzenie się, które z oferowanych na rynku narzędzi spełniają oczekiwania użytkowników.
Dodatkowo praktyczna ocena integracji proponowanych programów z systemami GIS jest trudna ze względu na dużą różnorodność rozwiązań i subiektywność ocen1. Ilość dostępnych wariantów na światowym rynku utrudnia decydentom dokonanie wyboru i znalezienie kompromisu pomiędzy intuicją, zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem. Ponadto proces podejmowania decyzji jest na tyle subiektywny, że nie gwarantuje słuszności wyboru.
Na podstawie praktycznych doświadczeń oraz przeprowadzonego badania pomocniczego, przy pełnym uwzględnieniu złożoności problemu i oczekiwań dowolnego użytkownika względem aplikacji, określone zostały kryteria wyboru programu (rys. 1). Dzięki nim możliwy jest dobór dowolnego oprogramowania, które może przynieść danemu przedsiębiorstwu wymierne zyski i spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników.
Hierarchia decyzyjna
Kryteria wyboru oraz hierarchia zdefiniowanego problemu decyzyjnego przedstawiają się w następujący sposób: doświadczenie na rynku (ilość wdrożonych projektów), dostępne języki, integracja z GIS (sposób połą...