Audyt efektywności energetycznej: konsultacje
Stowarzyszenie SAPE zgłosiło uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej. Uwagi ogólne dotyczą konieczności zdefiniowania i ujednolicenia przedsięwzięć, których efekty będą podstawą do uzyskania ?białych certyfikatów?. W opinii SAPE, stosowanie metody uproszczonej jest w pełni zasadne pod warunkiem poprawnego opisania sposobu obliczania efektów, zaś lista przedsięwzięć winna być rozszerzona (przedstawiono propozycje szczegółowe). Katalog przedsięwzięć, dla których może być sporządzony audyt w sposób uproszczony, powinien obejmować możliwie dużą grupę przypadków.
Obecnie proponowane rozwiązania nie zapewniają zharmonizowanych zasad pomiarów ani sprawnej i prawidłowej weryfikacji oszczędności energii. Uważamy, że stosowane mogą być zarówno pomiarowe, jak i analityczne oraz mieszane metody identyfikacji oszczędności. Postulujemy stosowanie precyzyjnych definicji wielu pojęć stosowanych w projekcie rozporządzenia, tak aby późniejsza ocena efektów była zobiektywizowana. Ponadto w projekcie rozporządzenia brakuje przywołania szczegółowych norm i standardów, które mają być używane do sporządzania audytu efektywności energetycznej i weryfikacji efektów.
W zakresie audytu realizowanego przed podjęciem przedsięwzięcia i w wykazie dokumentów uzupełniających wymienia się szereg elementów, które powinny pozwolić na późniejszą weryfikację uzyskanych efektów. Brakuje jedn...