Zieleń, aby spełniała wszystkie swoje funkcje, potrzebuje właściwego nawodnienia. Dlatego też na publicznych terenach zieleni coraz częściej stosowane są systemy automatycznego nawadniania, które wpływają na polepszenie jej jakości.

Instalacje automatycznego nawadniania dają terenom zieleni wiele korzyści. Dzięki ich zastosowaniu woda wykorzystana jest racjonalnie – można ją dawkować dokładnie w takiej ilości, jakiej rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju i wyglądu. Ponadto zwiększają możliwość dłuższej eksploatacji trawników (są one trwalsze i mniej podatne na wydeptywanie) oraz wpływają na przyspieszenie wzrostu roślin. Oszczędza się także na pracy ludzi, gdyż ręczne podlewanie terenów zieleni jest bardzo pracochłonne.

Profesjonalne usługi
System nawadniający tylko wtedy przynosi korzyści, gdy jest prawidłowo zaprojektowany, a później wykonany i serwisowany. W początkowym okresie wprowadzania na polski rynek systemów automatycznego nawadniania zdarzały się, niestety, błędy w samej instalacji oraz ich zastosowaniu. Występowały częste awarie, a tereny nie były dokładnie i równomiernie podlewane – zdarzały się nawet miejsca w ogóle niepodlewane. Dziś stosowanie nowoczesnych technologii oraz doświadczenia części firm oferujących swoje usługi umożliwiają bezawaryjne i profesjonalne zastosowanie automatycznego nawadniania. Przy wyborze wykonawcy warto zwrócić uwagę na jego referencje i doświadczenie, a także rozważyć zlecenie instalacji systemu łącznie z jego kilkuletnim serwisem. Taki wykonawca z pewnością będzie starał się wykonać system w wysokim standardzie, chociażby po to, aby później nie musiał wydawać pieniędzy na naprawy sprzętu.
Większość firm w swojej ofercie urządzeń do automatycznego nawadniania posiada zarówno urządzenia tanie – do użytku „domowego”, jak i droższe – urządzenia profesjonalne. Do nawodnień terenów publicznych wskazane jest używanie wyłącznie urządzeń profesjonalnych, gdyż są one wysoko wydajne, mniej awaryjne oraz wykonane z lepszej jakości materiałów, a także zapewniają lepszy rozkład wody, co w efekcie powoduje zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu. W celu zapewnienia maksymalnej bezawaryjności systemu automatycznego nawadniania dużych obszarów zieleni stosuje się zraszacze o dużym zasięgu, którego promień podlewania wynosi ok. 20 m. Ponadto urządzenia grupuje się w jak najmniejszą ilość sekcji, gdyż zastosowanie jednego elektrozaworu dwucalowego zamiast czterech jednocalowych powoduje cztery razy mniejsze ryzyko wystąpienia awarii.

Przykład zainstalowania systemu automatycznego nawadniania na terenach Sejmu RP

Sejmowy przykład

Przykładem zainstalowania poprawnie działającego systemu automatycznego nawadniania są tereny Sejmu RP. System nawadniający wykonany został w dwóch etapach. W każdym z nich najpierw inwestor zlecił zaprojektowanie, a później w oddzielnym przetargu wykonanie tego systemu. Choć inwestor na początku podchodził sceptycznie do automatycznego nawadniania terenów zieleni, to po wykonaniu pierwszej części systemu podczas jego eksploatacji przekonał się do jego zalet, co poskutkowało zaprojektowaniem i wykonaniem systemu na pozostałym, dotychczas nienawadnianym terenie przy Sejmie RP. System ten, w celu zapewnienia bezawaryjności jego pracy, został bardzo starannie zaprojektowany, z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu nawadniającego. W celu zapewnienia stabilności jego pracy zastosowane zostały dodatkowe zabezpieczenia. Są to filtry dyskowe (zapewniają one dostarczanie do urządzeń nawadniających czystej wody, która nie spowoduje ich awarii) oraz reduktory ciśnienia (zabezpieczają system przed skokami ciśnienia w sieci miejskiej). Ponadto zastosowano dodatkowe wyjścia wody ukryte w podziemnych studzienkach, umożliwiające umycie nawierzchni czy ręczne podlanie roślin np. po ich posadzeniu. W celu prawidłowego działania systemu zastosowano takie urządzenia jak zawory stopowe przy zraszaczach (zapobiegają wypływowi wody ze zraszacza po zakończeniu podlewania), złączki „typu skręcanego” (na rynku istnieją również złączki „wciskane” – są one tanie, lecz nie zapewniają pełnej bezawaryjności) oraz elektroniczny czujnik opadu (wyłącza system podczas opadu deszczu). Ponadto w celu maksymalnego wykorzystania systemu nawadniania dołączono do niego system automatycznego dozowania nawozów.


Jakub Stanowski
Pleneria, Warszawa
www.pleneria.pl

Warte uwagi
Koszt nawodnienia danego terenu uzależniony jest od wielu czynników, tj. wydatku oraz ciśnienia źródła wody, potrzeby wykonania przecisków pod nawierzchniami i skomplikowania uwarunkowań danego terenu. Przeważnie najtańsze jest nawodnienie dużych powierzchni trawników, a najdroższe – rabat bylinowych czy niewielkich miejsc porośniętych trawą. Zazwyczaj koszt wykonania systemu automatycznego nawadniania dużych powierzchni waha się w granicach od 5 do 15 zł za m2 terenu przeznaczonego do podlania.