Człowiek, mniej lub bardziej świadomie, degraduje środowisko, burząc tym samym podstawy własnego życia. Dlatego należy podejmować działania edukacyjne we wszystkich typach placówek oświatowych, by ukształtować proekologiczną mentalność społeczeństwa.
Celem ma być pogłębianie świadomości ekologicznej rozumianej jako odpowiedzialność człowieka za stan przyrody, która wynika z rzetelnej wiedzy o niej i determinacji do jej zachowania w stanie pierwotnym. Jednym z takich działań chroniących środowisko jest recykling pojazdów samochodowych wycofanych z eksploatacji (SWE). Zużyte pojazdy zostały uznane za odpady niebezpieczne wymagające specjalnych form organizacyjnych i technologii ich likwidacji. Wiedza z zakresu autorecyklingu wymaga aktualizacji i systematycznego porządkowania. Dotyczy to w równym stopniu kształcenia i praktyki. Jeżeli chcemy rozwijać przemysł oraz edukację związaną z recyklingiem, należy opracować i wdrażać metody kształcenia, które będą uznane w innych krajach o podobnym i wyższym stopniu rozwoju przemysłowego.

Intuicyjny recykling
W Polsce na poziomie uczelni wyższych istnieją już cykle kształcenia z zakresu ochrony środowiska o specjalności recykling. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na poziomie niższym – szkolnictwa średniego i zawodowego. Tak zwany średni i niższy poziom kadry dla potrzeb recyklingu praktycznie nie istnieje. Jeżeli jest wykonywana praca na rzecz recyklingu, to prowad...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?