Pomimo wieloletniego obowiązywania przepisów i publikacji wielu obszernych opracowań sprawa azbestu oraz wyrobów zawierających azbest ciągle budzi wiele kontrowersji, prowadząc często do zupełnie nieracjonalnych działań, uzasadnianych niewłaściwą i zupełnie nadmierną interpretacją przepisów.

Ponadto literalne ich stosowanie, bez zrozumienia „ducha” oraz celu wprowadzenia, może spowodować sytuacje, które zamiast eliminować źródło emisji powodują wzrost zagrożeń.
Dotyczy to także jednego z często stosowanych w ubiegłych latach wyrobu zawierającego azbest, jakim są rury azbestowo-cementowe ciśnieniowe (wodociągowe) oraz bezciśnieniowe (kanalizacyjne). Jak wynika z oceny zawartej w „Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, przyjętym przez Radę Ministrów RP 14 maja 2002 r., na terenie kraju zamontowano ok. 600 tys. ton takich wyrobów.

Sukcesywna eliminacja
Rury azbestowo-cementowe ciśnieniowe, stosowane w instalacjach wodociągowych, zaliczane są do wyrobów „twardych” (gęstość powyżej 1000 kg/m3). Ze względu na zastosowanie charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością azbestu (do ok. 20%) i bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, ponieważ azbest jest bardzo silnie spojony materiałem wiążącym (cementem). W wyrobach tych stosowano nie tylko azbest chryzotylowy, ale także azbest amfibolowy – krokidolit. Produkty takie w zasadzie nie stanowią isto...