Wzrost zapotrzebowania na energię przy wyczerpywaniu się jej tradycyjnych zasobów oraz towarzyszące temu zwiększanie się zanieczyszczenia środowiska naturalnego powodują zainteresowanie wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.
W ogrzewnictwie powszechne staje się już opalanie biomasą pochodząca z odpadów rolniczych oraz z celowych upraw roślin energetycznych. Możliwe staje się również spalanie ziarna zbóż pod warunkiem opracowania palnika o odpowiedniej konstrukcji.
W artykule przedstawiono aspekt ekonomiczno-ekologiczny zastosowania ziaren owsa jako źródła energii oraz zaprezentowano badania modelowe palnika do spalania ziaren zbóż.
Zasoby i charakterystyka owsa
Owies stanowi zaledwie 3% światowej powierzchni uprawy zbóż (ok. 17,9 mln ha). Równocześnie niski poziom plonowania powoduje, że jego udział w zbiorach zbóż stanowi ok. 2%. Podobnie w Polsce ilości owsa są niewielkie. W ostatnich latach areał jego uprawy wyniósł ok. 500 tys. ha, co stanowi ok. 6,2% wszystkich zbóż. Ma to głównie podłoże ekonomiczne, gdyż cena ziarna owsa jest 2,5-krotnie niższa niż pszenicy, a jego plon w kraju kształtuje się na poziomie ok. 2,53 t/ha, co stanowi zaledwie 43% jego potencjału1.
Należy zaznaczyć, że do potencjalnego wykorzystania pod uprawę owsa można wykorzystać dalsze 300 tys. ha nieużytk...