Stolica Katalonii często bywa podawana jako godny naśladowania wzór smart city w Europie. Miasto to w ostatnim dziesięcioleciu mocno zainwestowało w zrównoważony rozwój, opierając go na inteligentnych rozwiązaniach, nie zapominając przy tym o współpracy z podmiotami zewnętrznymi ani o kwestiach społecznych i środowiskowych.

 

W 2011 r. funkcję burmistrza Barcelony objął Xavier Trias i Vidal de Llobatera, a jego priorytetowym obszarem działań stały się wówczas inwestycje w miejskie innowacje i nowe technologie. Przystąpiono do skoordynowanych działań, których efektem miał być kompleksowy program o nazwie Smart City Barcelona. Przez cztery lata swojego rządzenia burmistrz Barcelony dokonał wielu usprawnień i zmian, spajając je w jeden kompleksowy program. Zadaniem projektu, który wystartował w 2011 r., była koordynacja istniejących działań i identyfikacja nowych projektów smart, które rozwijałyby miasto, istotnie wpływając na podniesienie jakości życia mieszkańców i efektywności usług miejskich.

Ekosystem innowacji

W rezultacie powstało kilkaset projektów smart, m.in. inteligentne oświetlenie miejskie (latarnie LED), które są również częścią miejskiej sieci wi-fi, zapewniając bezpłatny dostęp do Internetu, inteligentne strefy parkingowe ułatwiające znalezienie przez smartfona wolnego miejsca i zdalne nawadnianie obszarów zieleni, które zaopatrzono w czujniki do monitorowania deszczu i ...