Bardziej zielone miasta za unijne pieniądze
Wsparcie dla zanieczyszczonych i zdegradowanych terenów, rozwój zieleni w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych, promowanie systemów regeneracji i wymiany powietrza ? to część zadań, na które samorządy mogą starać się o dofinansowanie na poprawę jakości życia w miastach za pośrednictwem NFOŚiGW. W marcu rozpocznie się kolejny nabór.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako instytucja wdrażająca (IW) drugiej osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) ?Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu?, koordynuje wdrażanie działania 2.5 ?Poprawa jakości środowiska miejskiego?. Do końca stycznia 2018 r. dla tego działania zawarto 118 umów na łączną kwotę dofinansowania z Funduszu Spójności w wysokości 627,4 mln zł (wykorzystanie alokacji to 70%). Wartość realizowanych projektów wyniesie 838 mln zł.
Celem działania 2.5 ?Poprawa jakości środowiska miejskiego? jest zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w miastach. Zostanie to osiągnięte dzięki zwiększeniu zielonych obszarów (w tym parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej) powstałych głównie dzięki rekultywacji bądź remediacji terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych działalnością człowieka. Dofinansowanie otrzymują projekty obejmujące rekultywację lub remediację terenów zdegradowanych, zdewastowanych lub zanieczyszczonych na terenie miast i na ich obsz...