Bariery dla miast inteligentnych

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą być wykorzystywane w miastach, rozwijają się niezwykle dynamicznie. Również na polu zarządzania, organizacji czy finansowania miasta mają do dyspozycji coraz więcej możliwości. Tylko czy polskie miasta skutecznie i w pełni wykorzystują rozwiązania, które generalnie możemy sklasyfikować jako smart?

Można odnieść nieodparte wrażenie, że, niestety, nie w takim stopniu, jak mogłyby, a zwłaszcza nie w takim stopniu, jak powinny. Dlaczego tak się dzieje? Co stoi na przeszkodzie, aby nasze miasta stosowały najlepsze dostępne metody dla lepszego zarządzania swoim rozwojem, wsparcia realizacji celów strategicznych czy poprawy jakości usług? Poniżej, zapewne niepełna, kluczowych lista barier dla rozwoju miast inteligentnych w Polsce.

Niewystarczający poziom zarządzania strategicznego

Jednym z celów transformacji miasta w smart city jest przeciwstawienie się silosowemu podejściu do zarządzania miastem. Niestety, można odnieść wrażenie, że pod płaszczykiem wdrażania rozwiązań miasta inteligentnego ta silosowość jest ciągle utrzymywana. Miasta koncentrują się na łatwych do wdrożenia jednostkowych inicjatywach smart lub pseudosmart, realizowanych przez poszczególne komórki administracyjne, co często następuje w oderwaniu od celów strategicznych miasta czy jego kluczowych potrzeb. Brakuje koordynacji i współpracy ...