Po raz pierwszy w historii informacje na temat małej hydroenergetyki w 27 krajach unijnych zostały zgromadzone w jednej, kompletnej bazie, obejmującej:
·      dane energetyczne: zainstalowaną moc, liczbę elektrowni wodnych, roczną wielkość produkcji energii elektrycznej, roczne zużycie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych, prognozy (ilość inwestycji, które posiadają komplet wymaganych pozwoleń i koncesji i są w trakcie budowy, ilość inwestycji posiadających koncesję, które nie mają jeszcze wszystkich pozwoleń wymaganych do rozpoczęcie budowy, liczbę użytkowanych elektrowni wodnych w trakcie przebudowy i planowane elektrownie, których uruchomienie ma nastąpić do 2020 r.), a także teoretyczną roczną produkcję prądu przy wykorzystaniu całej potencjalnie dostępnej w danym kraju energii spadku wody (z uwzględnieniem możliwości technicznych i lokalnych warunków ekonomicznych),
·      dane rynkowe: liczbę przedsiębiorstw związanych z sektorem hydroenergetycznym, zatrudnienie w sektorze, średnie koszty inwestycji (w tym w przeliczeniu na wyprodukowaną kWh), koszty operacyjne, żywotność urządzeń, koszty pracy, stosunek energii użytej w trakcie budowy i użytkowania instalacji do energii wyprodukowanej,
·      dane dotyczące polityki: istniejące mechanizmy wsparcia (dofinansowanie inwestycji, ulgi i zwolnienia podatkowe, kolorowe certyfikaty, taryfy „feed-in”) oraz krajowe i europejskie regulacje prawne.
Dostęp do hydroenergetycznej bazy danych HYDI (Hydro data initiative) jest bezpłatny i umożliwiony wszystkim zainteresowanym. W oparciu o te dane tworzona jest „mapa drogowa” dla sektora małych elektrowni wodnych.
Z danych zgromadzonych w Bazie wynika, że małe elektrownie wodne o mocy do 10 MW wytwarzają w krajach UE-27 ponad 46 TWh energii elektrycznej rocznie. Stanowi to ok. 1,5% całkowitej produkcji energii i 9% produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ta ilość wystarcza, by zaopatrzyć w energię elektryczną 13 mln gospodarstw domowych. Warto dodać, że energia wyprodukowana we wszystkich (włącznie z dużymi) elektrowniach wodnych w Europie pokrywa 9% całkowitej produkcji energii i stanowi ponad 60% energii wytwarzanej w OZE.
Szacuje się, że przyrost produkcji energii w MEW będzie wynosił w nadchodzących latach ok. 1,75% rocznie, co przełoży się na wyprodukowanie 54,7 TWh w 2020 r. Możliwości budowy nowych elektrowni wodnych dostrzega się szczególnie w nowych krajach członkowskich UE – w Czechach, Polsce, Rumunii, Bułgarii oraz w państwach bałkańskich.
Baza HYDI wraz z najnowszymi informacjami dotyczącymi rozwoju MEW w krajach członkowskich UE dostępna jest na stronach www.streammap.esha.be.
 
Ewa Malicka, Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych