Na początku kwietnia 2018 r. Ministerstwo Energii opublikowało projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysoko sprawnej kogeneracji, który zgodnie z uzasadnieniem ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w kraju poprzez rozwój ciepłownictwa sieciowego zasilanego ciepłem wytwarzanym w procesie kogeneracji. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi w projekcie, systemowe wsparcie ma być kierowane przede wszystkim na poprawę sytuacji w mniejszych aglomeracjach miejskich i na obszarach wiejskich poprzez koncentrację wsparcia dla instalacji o mocy zainstalowanej poniżej 50 MW.

Ze wszech miar godna poparcia jest idea ustanawiania systemowych mechanizmów stymulujących poprawę efektywności wykorzystania paliw poprzez zagospodarowywanie ciepła powstającego w procesie produkcji energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie jest to technicznie wykonalne, ale może być trudne do realizacji ze względu na uwarunkowania rynkowe.

Przy czym najbardziej pożądana jest promocja kogeneracji w energetyce wykorzystującej nośniki odnawialne ? biomasę i biogaz, która w perspektywie, oprócz dostaw energii elektrycznej do sieci, powinna się stać wiodącym źródłem zasilania w ciepło małych miast i terenów wiejskich.

Jednak w projekcie ustawy przewiduje się, że instalacje, które już uzyskują wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, nie mogą się starać o dodatkowe wsparcie dla kogeneracji. Intencja autorów projektu wydaje się jasna i ma zapewne prowadzić do unika...