Trwa dyskusja nad projektem założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Został on skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych 23 czerwca br.

Jedna z nadesłanych uwag jest bardzo charakterystyczna – po co przygotowujemy taki dokument, przecież żadne zobowiązania międzynarodowe nie nakładają na Polskę takiego wymogu. Oczywiście, nie ma takiego obowiązku, ale jest – i najprawdopodobniej z biegiem czasu będzie zaostrzany – wymóg redukcji emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście nie powinien raczej budzić wątpliwości fakt, że posiadanie pogłębionej wiedzy, co w Polsce możemy zrobić w tym zakresie, co będzie korzystne dla naszego kraju, a co stanowić będzie zagrożenie dla rozwoju gospodarczego, jest niezwykle potrzebne.
 
Działania wyprzedzające
Polska jako duży kraj unijny powinna w większym stopniu uczestniczyć w kreowaniu polityki Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Lepiej jest proponować pewne rozwiązania, tworzyć wokół nich atmosferę poparcia innych krajów, niż przyjmować pozycję obronną wobec postulatów zgłaszanych przez inne kraje. Aby móc prowadzić taką aktywną politykę, trzeba być dobrze przygotowanym merytorycznie i mieć argumenty. NPREGC będzie w tym zakresie niezwykle pomocnym narzędziem. Pozwoli także na świadome negocjowanie nowych celó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?