Artykuł dotyczy trwałości i wytrzymałości betonowej kanalizacyjnej studzienki rewizyjnej w odniesieniu do parametrów normy zharmonizowanej PN-EN 1917:2004.
Studzienki kanalizacyjne posadowione w gruncie są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Mogą to być działania sił wyporu nawodnionego podłoża gruntowego, zmienne siły ściskające działające osiowo i poprzecznie, agresywne chemicznie oddziaływanie gruntu i wód gruntowych oraz oparów ścieków od wewnątrz. W pasie drogowym studzienki poddawane są nieustannie działaniom obciążeń dynamicznych w wyniku ruchu pojazdów kołowych. Betonowe prefabrykowane studzienki kanalizacyjne są stosowane w kolektorach sanitarnych i deszczowych, które znajdują się we wszystkich rodzajach gruntów, zarówno na terenach nieobciążonych ruchem pieszych lub pojazdów, jak i bardzo często w pasach drogowych, gdzie wytrzymałość konstrukcyjna ma kluczowe znaczenie.
Prefabrykowane betonowe studzienki rewizyjne mogą sprostać wymaganiom, jakie stawia posadowienie na różnych obszarach, w tym w pasie drogowym, ale pod warunkiem, że ich elementy spełniają wymogi normy PNEN 1917:2004, a posadowienie i montaż gwarantują szczelność łączeń kręgów i przejść szczelnych dennicy oraz równomierne przenoszenie obciążeń na obwodzie studzienki. Dennice wyposażone w odpowiednio przygotowane kinety będą także gwarantować niezakłó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?