W związku z informacjami o przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki projekcie ustawy o OZE i planowanych zmianach w systemie wsparcia dla OZE, TRMEW wypracowało stanowisko oparte na trzech podstawowych założeniach:

·                                Obecnie funkcjonujący system wsparcia jest skuteczny, dostosowany do polskich realiów i gwarantuje osiągnięcie wskaźników produkcji OZE wynikających z Dyrektywy 2009/28/WE. TRMEW jest przeciwne dokonywaniu w nim radykalnych zmian.
·                                System wymaga korekt, aby wsparcie kierowane było w największym stopniu do tych podmiotów, które najbardziej przyczyniają się do realizacji celów wynikających z polityki energetycznej państwa, a jednocześnie funkcjonują w zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Przyjmując jako cel największe wsparcia dla najbardziej zrównoważonych źródeł energii, przy dokonywaniu korekty systemu wsparcia powinien być wprowadzony mechanizm wynagradzający generowanie energii przez źródła w zależności od ich wielkości. Inaczej mówiąc, im mniejsze źródło, tym większe wsparcie powinno otrzymywać.
·                                Najlepszy byłby system współczynników przeliczających wygenerowane przez dane źródło megawatogodziny na prawa majątkowe. W istniejącym systemie, niezależnie od źródła pochodzenia energii, każda wyprodukowana megawatogodzina oznacza otrzymanie jednego prawa majątkowego. Proponowany system oznaczałby, że energia wytworzona w mikroźródle otrzyma prawa majątkowe ze współczynnikiem większym niż jeden, a im większe źródło, tym współczynnik byłby mniejszy.
Podstawowym zarzutem wobec aktualnego systemu wsparcia są jego rosnące koszty, jakimi obciążane jest społeczeństwo. Przyjęcie proponowanych zmian znacznie ograniczyłoby tempo wzrostu kosztów systemu wsparcia z jednoczesnym dążeniem do samofinansowania się systemu. Zaletą proponowanych rozwiązań jest też ewolucyjne wprowadzanie zmian.
TRMEW wraz z innymi organizacjami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Koordynacyjne OZE przygotowuje projekt ustawy o OZE zgodny z powyższymi regułami.
 
Ewa Malicka, TRMEW
 
W dniach 26.03-02.04.2011 TR MEW organizuje wyjazd szkoleniowo-rekreacyjny do Włoch.
Program szkolenia poświęcony będzie prezentacji najnowszych technologii produkcji energii elektrycznej na niskich i bardzo niskich spadach wykorzystywanych w Niemczech i Włoszech. Uzupełnieniem części teoretycznej szkolenia będzie wizyta u producenta turbin śrubowych w firmie REHART w Ehingen oraz w elektrowni z turbiną VLH w okolicach Mediolanu. Dodatkową atrakcją uzupełniającą program szkoleniowy będzie możliwość jazdy na nartach we włoskiej stolicy sportów zimowych i najbardziej prestiżowym kurorcie narciarskim w Madonna di Campiglio w Dolomitach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczegóły na www.trmew.pl.