Bez sterowania ruchem ani rusz
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie polskich aglomeracji bez zaawansowanych systemów sterowania ruchem. Bez nich gigantyczne korki zamieniłyby się we wręcz monstrualne.
Na dodatek utknęłyby w nich nie tylko samochody prywatne, ale również pojazdy transportu publicznego, których priorytet przejazdu powinien wspierać każdy dobrze zaprojektowany system sterowania ruchem.
Elementy składowe
Komputerowy system sterowania ruchem drogowym składa się z czterech podstawowych elementów: komputerów, infrastruktury drogowej, sygnalizacji świetlnej i detektorów wykrywających uczestników ruchu. Informacje o przepływie ruchu są zbierane przez detektory osadzone w nawierzchni lub zawieszone nad nią i przesyłane do systemu komputerowego w celu przetworzenia. Zazwyczaj mierzone są liczba i rodzaj uczestników ruchu oraz prędkość.
Komputer przetwarza dane o przepływie ruchu, aby określić prawidłową kolejność świateł na skrzyżowaniach. Informacje o kolejności są przetwarzane przez komputer, który z kolei zamienia je w odpowiednie impulsy przekazywane do sygnalizatorów świetlnych na drogach i ulicach. Odpowiednia synchronizacja ich pracy i cyklów wyświetleń zapewnić ma maksymalną przepustowość dróg i ulic. Aby możliwe było bezpieczne i prawidłowe działanie, informacje są również przesyłane z sygnalizatorów d...