„Dla przyrody i krajobrazu nie mają znaczenia podziały administracyjne” – podkreślił NIK we wnioskach pokontrolnych, dotyczących analizy funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce. Niestety, obowiązujące w kraju przepisy w zakresie ochrony przyrody oraz rozmywanie się kompetencji w tym obszarze powodują, że zasoby zarówno środowiska, jak i kulturowe czy historyczne nie są w dostatecznym stopniu chronione.

Ta smutna konkluzja jest wynikiem kontroli przeprowadzonej w 24 parkach krajobrazowych, dziewięciu urzędach marszałkowskich oraz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie. Zakończono ją 12 stycznia br., a czynności kontrolne objęły okres od 1 sierpnia 2009 r.
W ramach kilku struktur
Najwięcej problemów budzą niejednolite zasady dotyczące organizacji funkcjonowania parków, które zlokalizowane są na obszarze sąsiadujących województw. Powstają wówczas dylematy przy opracowywaniu danych dotyczących liczby i występowania form ochrony przyrody. Przykładowo, kontrola w Gostynińsko-Włocławkim Parku Krajobrazowym wykazała, że cele ochrony oraz obowiązujące zakazy zostały określone inaczej dla części Parku położonej w woj. kujawsko-pomorskim i inaczej dla części zlokalizowanej w woj. mazowieckim. Jest tak m.in. dlatego, że przepisy ustawy o ochronie przyrodynie regulują trybu tworzenia „międzywojewódzkich” parków oraz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?