Bez współpracy z samorządami nie ma dobrego recyklingu
Współpraca instalacji komunalnej z samorządami jest niezwykle istotną częścią gospodarki odpadami. To właśnie samorządy generują strumień surowców, który jest niezbędny do tego, aby instalacje funkcjonowały.
Co więcej, od tego, jak ta współpraca wygląda, a także w jaki sposób została ona wypracowana na przestrzeni lat, zależy jakość strumienia odpadów, a także osiąganie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu.
Organizacja międzygminna
Gmina Jarocin jako pierwsza dostarczała odpady do dzisiejszego Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, działającego na początku wieku pod nazwą Zakładu Gospodarki Odpadami (ZGO). Dostrzegając potencjał, jaki niosła branża gospodarki odpadami, a także obserwując rynki zachodnie, gmina podjęła decyzję o współpracy pomiędzy samorządami, aby wspólnie tworzyć i rozwijać zadanie własne gmin, jakim było gospodarowanie odpadami. Wspólnie wypracowany plan i strategie działania doprowadziły do powstania w 2008 roku Porozumienia Międzygminnego, do którego przystąpiło aż 17 samorządów. Wtedy gospodarka odpadami nie była zaawansowana. Zbierano głównie odpady zmieszane, których tylko niewielka część była wysortowywana. Gmina Jarocin była pierwszą, która wprowadziła selektywną zbiórkę tworzyw sztucznych, papieru i szkła, dzięki czemu dostarczane surowce mogły być dalej w...