– Rozwój zawsze związany jest z ciągłością decyzji. Można to porównać do działań wojskowych. Jeżeli chcę coś osiągnąć, muszę mieć opracowaną strategię. Za nią jednak ukryte są taktyka i, co najtrudniejsze, logistyka – mówił prof. Janusz Łomotowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas konferencji „Kanalizacja terenów niezurbanizowanych”. – Bardzo często podejmuje się pochopne działania w zakresie skanalizowania, a później okazuje się, że inwestycja zaczyna obciążać budżet gminy i robi się nieprzyjemnie, bo o wszystkim decydują pieniądze – patrz logistyka – dodał.
Zwrócił on też uwagę na problemy demograficzne. – Dziś wiemy, że szereg miejscowości się wyludnia. Musimy zatem zadać sobie pytanie, czy dla danych jednostek osadniczych warto wchodzić w systemy zbiorowego odprowadzania ścieków i czy w przyszłości będzie nas stać na ich eksploatację. Obecnie mamy efektywniejsze systemy, ale popełniamy kardynalne błędy, bo nie chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń bogatszych krajów.
Profesor próbował też odpowiedzieć na pytanie: jakie mamy szanse rozwoju? – To może zabrzmi dziwnie, ale dzięki naszemu zapóźnieniu rozwojowemu dziś możemy skorzystać z technik znacznie efektywniejszych ekonomicznie niż gdybyśmy realizowali inwestycje 15-20 lat temu. Trzeba jednak pamiętać, iż zawsz...