Wiosna to czas porządków w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Dla wzmacniania ich potencjału niezbędnym zasobem jest woda. Dostęp do niej jest szczególnie ważny w mocno burzliwych, klimatycznych okolicznościach, z którymi zmagamy się w ostatnich latach. Skąd jednak czerpać wodę, gdy lokalne zakłady wodociągowe wraz z włodarzami gmin apelują o niepobieranie jej z sieci do podlewania ogrodu?

Przede wszystkim w okresach letnich (od kilku lat już regularnie) mamy do czynienia z niedostatkiem wody w ilościach spełniających wszystkie nasze oczekiwania. Priorytetową potrzebą jest ta związana z wykorzystaniem wody dla ludności na podstawowe cele związane z bytowaniem. Do nich nie zalicza się podlewania ogrodu, mycia pojazdów czy napełniania basenów.

Marnowanie i niegospodarne wykorzystywanie wody

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – z uwagi na zmniejszoną ilość dostępnych zasobów wodnych, a po drugie w związku ze znacznym zapotrzebowaniem na nią w czasie wysokich temperatur i okresów bezdeszczowych. Tak jak kanalizacja deszczowa ma określoną przepustowość i nie jest w stanie odprowadzić całej objętości wód opadowych powstałej podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych, tak samo infrastruktura wodociągowa ma swoją maksymalną wyd...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?