Rosnące wymogi ubezpieczycieli wymuszają na regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów zmianę podejścia i inwestycje w bezpieczeństwo pożarowe zakładów.

Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja ?Bezpieczeństwo RIPOK ? wymogi, rozwiązania, skuteczność?, skierowana do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Konferencję, która odbyła się 6 grudnia 2017 r. w Katowicach-Pyrzowicach, zorganizowała firma Mentor.

Swoimi doświadczeniami podczas Panelu Praktyków podzielili się przedstawiciele RIPOK-ów, które borykały się z problemem ubezpieczenia i licznych zaleceń ubezpieczycieli: Paweł Lachowicz, prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, Urszula Miszczuk, zastępca kierownika Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, należącego do PUHP LECH w Białymstoku, oraz Jerzy Podmokły, prezes Zarządu Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Do dyskusji aktywnie włączyli się także uczestnicy konferencji.

? Jestem wdzięczna prelegentom, że otwarcie mówili o problemach, z jakimi się borykali, od braku ubezpieczenia po wdrażanie nowych rozwiązań w swoich zakładach ? mówiła Hanna Rudolf, moderatorka panelu, broker specjalizujący się w ubezpieczeniach w sektorze gospodarki odpadami. ? Cieszy mnie też, że wspólna praca włożona w podniesienie bezpieczeństwa przełożyła się na wymierne korzyści, czyli uzyskanie ubezpieczenia przez dwa RIPOK-i i obniżenie poziomu składki o ponad 20% przez trzeci ? podsumowała Rudolf.

Uzupełnieniem merytorycznym panelu była prelekcja przedstawicieli firmy Mentor: ?Okiem inżyniera? Łukasza Nowakowskiego w zakresie minimalizacji ryzyka pożarowego w RIPOK-ach oraz Adama Kujawiaka na temat odpowiedzialności zarządów i zagrożeń cybernetycznych.

Hanna Rudolf

Mentor