Zarządzanie strategiczne, zarządzanie projektami oraz zarządzenie ryzykiem to umiejętności, których jako państwo do tej pory nie zdołaliśmy sobie przyswoić. 

Nowoczesne państwo wymaga dalekowzrocznego planowania oraz systemowego i konsekwentnego zarządzania ryzykiem. Takiego podejścia wymaga od Polski także prawodawstwo unijne, m.in. w obszarze dostaw wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Prace legislacyjne

W ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego obecnie na finiszu znajdują się prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa ustawa stanowi implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (określanej w skrócie jako DWD – Drinking Water Directive, dalej również „Dyrektywa”)1. Państwa członkowskie zobowiązane były do jej implementacji do 12 stycznia 2023 r. Dyrektywa ta przewiduje następnie dłuższe terminy (do 6 lat) na wdrożenie w życie nowych rozwiązań prawnych. Strona samorządowa, z wiodącą rolą prof. Izabeli Zimoch i Barbary Mulik, reprezentujących Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, prowadzi dialog z Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska ...