Nowy etap przed wejściem Polski do UE

Lech Wysokiński

W Polsce weszła w życie grupa ustaw i rozporządzeń dotycząca ochrony środowiska i odpadów, których celem jest dostosowanie polskiej praktyki w zakresie gospodarki odpadami do zasad Unii Europejskiej. Dalsze rozporządzenia są przygotowywane. Zgodnie ze znaną generalną strategią, w Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami trzeba spełnić trzy warunki: warunek redukcji masy odpadów u źródła, warunek wzrostu wykorzystania odpadów o możliwościach materiałowych i energetycznych oraz warunek bezpiecznej eliminacji odpadów nieuniknionych w składowiskach.

Zgodnie z zasadami działania Unii, dyrektywa określa cele, nie podając sposobów ich realizacji przez kraje stowarzyszone. Poszczególne państwa mają więc swobodę wyboru dróg i mogą wdrażać strategię przy pomocy ustaw, zarządzeń, przepisów, instrukcji itp. dostosowanych do swoich warunków. W każdym przypadku należy informować Brukselę o postępie prac, a w przypadku braku postępu centrala podejmuje działania na rzecz przestrzegania wspólnych ustaleń.
Dla Polski, która obligatoryjnie nie jest zobowiązana do realizacji dyrektywy, ale wobec chęci znalezienia się w 2004 r. w Unii akceptuje dokumenty i w szybkim tempie dąży do harmonizacji prawa, prawdopodobnie najlepszym przykładem mogą być Niemcy. W roku 1991 Niemcy do gospodarki odpadowej wprowadzili ograniczony interwencjonizm państwowy. Okazało się, że swobodna g...