Jak wszystko, także sieci wodociągowe i kanalizacyjne wraz z upływem czasu ulegają degradacji, co skutkuje coraz gorszym spełnianiem ich funkcji, czyli dostarczaniem wody oraz odprowadzaniem ścieków. Ze względu na obszerność tematyki niniejszy artykuł obejmuje jedynie problematykę napraw przewodów kanalizacyjnych.

Aktualnie wytyczne dotyczące wykonywania napraw kanalizacji regulowane są przez grupę norm: PN-EN ISO 11296 ? Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Zgodnie z tymi normami problematykę odnawiania rurociągów możemy sklasyfikować jak na rysunku.
W tekście przedstawiono najczęściej stosowane obecnie technologie bezwykopowej renowacji sieci kanalizacyjnej, jako najmniej ingerujące w środowisko i najmniej zakłócające funkcjonowanie miejscowości i ich mieszkańców. Do takich metod zaliczają się opisane poniżej wykładziny z: rur ciągłych, rur ciasno pasowanych, rękawów utwardzanych na miejscu, modułów rurowych, rur spiralnie zwijanych.
Wykładziny z rur ciągłych
Technologia ta, cytując normę, jest to: wykładzina z rury ciągłej o długości odnawianego odcinka, która przed wstawieniem nie będzie ukształtowana tak, by dawała średnice przekroju mniejszą niż ostateczna średnica po zainstalowaniu.
Jako wykładziny z rur ciągłych stosuje się z reguły rury z tworzyw sztucznych PE, PP lub PCW, a także rury wykonane z...