Kolejna, jedenasta już edycja Konferencji Naukowo-Technicznej „Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową” za nami.
W zasadzie można powiedzieć, że organizatorzy już tradycyjnie zaprosili uczestników do hotelu Żubrówka w Białowieży, bowiem odbyło się tam dziewięć z jedenastu konferencji z tej serii. Białowieża zimą (w tym roku konferencja trwała od 6 do 8 lutego 2013 r.) to urokliwe, przepiękne miejsce, a sama Puszcza Białowieska zachwyca swoim majestatem. Dlatego ludzie zaproszeni na konferencję chętnie tu przyjeżdżają – w tym roku do hotelu Żubrówka przybyła rekordowa liczba gości, gdyż w wydarzeniu wzięło udział 200 osób.
Partnersko pod patronatem
Partnerami, którzy przygotowali konferencję, były firmy: Fusion Polska, AVK,
Rurgaz, Aarsleff oraz KanRo, natomiast patronat organizacyjny sprawowały Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie i Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie. Patronatem naukowym wydarzenie objęła Politechnika Białostocka, a patronami honorowymi zostali: Wodociągi Białostockie, Stowarzyszenie Zachodniopolskie Forum Wodociągowe, Wod-Kan Olsztyn, Pomorskie Forum Wodociągowe, PWiK Ełk, Stowarzyszenie Wodociągi Kujaw i Pomorza, a także Dolnośląskie Forum Wodociągowe. Jak podkreślali goście, konferencja okazała się niezwykle udana pod każdym względem: merytorycznym, biznesowym i towarzyskim.
Prelekcje, panele, dyskusje
Środową konferencję rozpoczęto od wykładów naukowców: prof. dr. hab. Lecha Dzienisa, rektora Politechniki Białostockiej oraz prof. dr. hab. inż. Ziemowita Suligowskiego, reprezentującego Politechnikę Gdańską.
Należy podkreślić, że większość wystąpień z bogatego programu konferencji miała charakter wysoce utylitarny i dotyczyła konkretnych problemów. Pierwszego dnia uwagę słuchaczy przykuło m.in. wystąpienie dr. hab. Tadeusza Siwca (prof. SGGW) pt. „Wybrane problemy projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne kanalizacji podciśnieniowej”, wzbogacone o materiały fotograficzne, które potwierdzały tezy referatu. Równie interesująca była prelekcja Mariusza Tarnowskiego z Wodociągów Białostockich (świętującego 20-lecie pracy w tej firmie), który przedstawił „Ocenę i bezwykopową renowację kanalizacji w Białymstoku”. Zebrani mieli możliwość również wysłuchania reprezentantów dwóch firm, Bartłomieja Sady z Rurgazu i dr. inż. Marka Brzozowskiego z AVK Armadan, którzy omówili ekonomiczne i praktyczne zastosowanie produktów swoich przedsiębiorstw. Doskonałym podsumowaniem pierwszego dnia okazało się wystąpienie Stanisława Zdanowicza, reprezentującego Hydrosferę z Józefowa, który barwnie opowiedział o tym: „Jak nie zepsuć efektu ekologicznego na przykładzie projektu POIiŚ. Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Józefowa”.
Obfitujący w ciekawe referaty dzień zakończył się bankietem pełnym muzycznych niespodzianek. Jedną z nich był krótki recital Piotra Szczepanika, który przypomniał swe największe przeboje.
Złoty środek
W czwartek nastąpiła kontynuacja konferencji, lecz przedtem zorganizowano poranną wycieczkę do rezerwatu przyrody w Puszczy Białowieskiej.
W towarzystwie doświadczonego pilota, który od blisko 40 lat oprowadza wycieczki i zna wszystkie tajemnice Puszczy, chętni zwiedzili rezerwat, poznając wiele ciekawych informacji na temat żyjących tam gatunków fauny i flory. Po tak doskonałym rozpoczęciu dnia odprężeni i żądni wiedzy uczestnicy konferencji wrócili na salę wykładową. Tego, dnia oprócz przewidzianych w programie wykładów, odbył się panel dyskusyjny Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. W pierwszej części obrad udział wziął m.in. prezes ZGWK w Tomaszowie Mazowieckim, Andrzej Barański, który zaprezentował doświadczenia Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w zakresie realizacji inwestycji finansowych ze środków unijnych. Z kolei prezes PWiK w Olecku, Stefan Chrzanowski, przygotował referat przedstawiający uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Olecku i związane z tym doświadczenia.
Panel dyskusyjny Izby prowadzili Dorota Jakuta, dyrektor IGWP, oraz dr Tadeusz Rzepecki – jej prezes. Przedstawiciele władz Izby omówili jej plany na bieżący rok oraz wskazali największe problemy i najważniejsze zadania.
Dzień zakończył ponowny wypad do serca Puszczy Białowieskiej, gdzie czekała przygotowano biesiadę przy ognisku. Wieczór upłynął w atmosferze żartów, dobrej zabawy, ale i w poczuciu zadowolenia z uczestnictwa w doskonale zorganizowanej konferencji.
Anna Lembicz